Päivi Räsänen

Helsingi ringkonnakohus mõistis õigeks Päivi Räsäneni, keda süüdistatakse prokuratuuri poolt homoseksuaalide solvamises.

Ringkonnakohus leidis, et parlamendisaadiku ja endise siseministri Päivi Räsäneni vastu esitatud süüdistus, nagu ta oleks kihutanud inimesi üles inimrühma vastu, ei pea paika. Kohtu otsuse hääletamisel olid seisukoht kohtunike seas üksmeelne. Ka Helsingi maakohus on juba Räsäneni õigeks mõistnud, kuid prokuratuur kaebas kohtuotsuse edasi. 

„Ringkonnakohtul ei ole tõendite alusel põhjust hinnata kohtuasja teisiti, kui seda on juba maakohus teinud," märgitakse kohtuotsuses. Kohus osutab, et maakohtu otsus põhineb sellel, et Räsäneni üteldud sõnad ei ole solvanud homoseksuaale kriminaalseaduse tähenduses. 

Sama ringkonnakohus otsustas ühtlasi, et ka piiskopi Juhana Pohjolani vastu esitatud süüdistus vaenukõnes ei ole põhjendatud. Ka teda süüdistati homoseksuaalide solvamises.

Räsäneni ja Pohjolani kohtumenetluses on küsimus sõnavabaduses ja selles, kuidas kanda avalikkuses seisukohti, mis põhinevad religioonil ja veendumusel, kirjutab Yle.

Riigiprokurör Anu Mantila sõnas meediaportaalile, et ta ei ole otsusega rahul ja prokuratuur kaalub kohtuotsuse edasikaebamist riigikohtusse. 

Päivi Räsäneni süüdistas riigiprokuratuur kolme episoodi alusel: Räsäneni artikkel ja arvamused perepoliitikast, Räsäneni poolt 2004 kirjutatud väike trükis „Ta lõi nad meheks ja naiseks" ning raadiosaade, kus ta avaldas kristlikke seisukohti homosuhete osas. 

Toimetas René Allik