Riigikogu esimees Jüri Ratas. Foto: Erik Peinar/Facebook

Keskerakonna esimees Jüri Ratas nendib, et jõuline toidu- ja energiahindade tõus lööb kõige valusamalt just ühiskonna vaesemaid ja haavatavamaid, mistõttu peaks riik kasutama kiiresti oma fiskaalset jõudu, et aidata neil sellega toime tulla.

"Riigikogus toimus tänasel istungil olulise tähtsusega riikliku küsimusena "Inflatsiooni kriisist Eestis" arutelu," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias.

"Statistikaamet on täna hommikul esitanud värsked andmed, mille hinnangul on 2022. aasta mais võrreldes eelmise aastaga tõusnud tarbijahinnad 20%, sellest elekter 146,3%, soojusenergia 61,2%, gaas 217,3%, kokku kaubad 15,7% ja teenused 28,8%. Need on tõesti murettekitavad numbrid, mis peegeldavad vajadust leida kiiresti lahendusi inimeste toimetulekule," nendib ta.

"Niivõrd jõuline hinnatõus lööb kõige valusamalt ühiskonna vaesemaid ja haavatavamaid – neid, kes kulutavad suure osa oma sissetulekust toidule ja energiale. Kuid inflatsiooni löögist ei jää puutumata ka keskklass, rääkimata ettevõtjatest. Riik peab kasutama oma fiskaalset jõudu, et aidata vaesematel ja valusalt pihta saanud inimestel toime tulla toidu- ja energiahindade tõusuga. Tegemist on selgelt olukorraga, mis nõuab kiiret sekkumist, meil ei ole aega, et lükata inflatsiooniga võitlemist edasi sügisesse, kui energeetikas ootab meid ees suurem hinnašokk kui eelmisel kütteperioodil. Inflatsioon ei ole lühiajaline nähtus ja kõrged hinnad ei ole ajutised," selgitab Ratas. 

Ratas pakub välja ka võimalikud lahendused inflatsioonikriisile:

  • "Riik peab pakkuma eakatele, lastega peredele vajalikku toetust, sealhulgas kindlustama ka universaalsed toetused energiakriisis. Riigipoolne toetus on praegu üks oluline sekkumisvahend, mis aitab igapäevast inimeste toitetulekut."
  • "Peame kriiside negatiivset mõju tasandama ka aktsiisi- ja käibemaksupoliitika kaudu. Üle tuleb vaadata toidukaupade maksumäär ja kütuseaktsiisid, et hinnatõuse ja inflatsiooni pidurdada. Tarbimismaksude alandamine tooks märkimisväärse võidu neile inimestele, kes peaaegu kogu oma sissetuleku kulutavad toidu- ja esmatarbekaupadele ning kodukuludele." 
  • "Eesti hinnatõusu on viinud kõrgele energia hinna tõus. Viidates Eesti Panga Presidendi Madis Mülleri ettekandele, tuleneb ligi pool Eesti hinnatõusust energia kallinemisest. On ju selge, et kõrgemate hinnatõusude korral teenivad energiaettevõtted märksa suuremaid kasumeid. Just riigile kuuluvate energiafirmade suured kasumid tuleks suunata abimeetmete paketti."

Toimetas Martin Vaher