Foto: Bigstockphoto.com

Helsingi kohus keelas raudtoruga kristlikku raamatukauplust rünnanud mehel nelja kuu vältel poele ja selle omaniku kodule ligineda. Advokaat ütles kohtualuse kaitseks, et mees pooldab võrdõiguslikkust, kuid traditsioonilist abielu propageeriv Aito Avioliitto, kelle raamatuid poes müüdi, on võrdõiguslikkuse vastu. Kohtualune ise peab ebaõiglaseks, et sallimatuid ei tohi tappa.

Rünnak sallivuse ja võrdõiguslikkuse edendamiseks

Eelmise aasta 5. detsembril astus Helsingi kristlikku raamatukauplusse Luther-Divari & Kristillinen Kirjakauppa mees nimega Kristian Koivisto, kes purustas pesapallikurika suuruse raudtoruga kaupluse sisustust, ukseklaasi ja vaateakna. Rünnaku motiiviks olid kodanikeühenduse Aito Avioliitto ry (Ehtne Abielu) üllitatud traditsioonilist abielu pooldavad trükised, mida kauplus müüb ja vaateaknal esitleb.

Helsingi esimese astme kohus arutas kaasust 13. jaanuaril.

Kohtuliku arutelu käigus selgus, et rünnak toimus sallivuse ja võrdõiguslikkuse edendamise nimel. Ründaja oli ligikaudu kuu aja jooksul enne rünnakut saatnud kaupluse omanikule Hannu Halonenile ähvardavaid teateid ja teda telefonitsi sõimanud.

Koivisto: on ebaõiglane, et ei tohi tappa Aito Avioliitto esindajaid

Sotsiaalmeedias oli Koivisto muuhulgas öelnud, et “on päris ebaõiglane, et meie seadustes puudub säte, mis lubaks tappa Aito Avioliitto esindajaid”, samuti unistas ta “võrdõiguslikust ühiskonnast, kus Aito Avioliitto esindajate majad on maha põletatud ja lapsed peredest ära võetud”.

Lisaks kauplusele oli ta võtnud ühendust ka Aito Avioliitto juhi Pasi Turuneniga ning küsinud elukoha aadressi, et ta saaks Turuneni elu teha “sama ebakindlaks, nagu sina teed seksuaalvähemustel”. Kolm päeva enne rünnakut saatis Koivisto poe omanikule tekstisõnumi, milles soovitas viimasel ennast tappa ning ähvardas, et teda ootab ees põrgu.

Koivisto esindaja sõnul oli rünnaku puhul tegemist “mõttevahetusega, milles võis kõlada teravusi”. Ta ütles kohtualuse kaitseks, et süüdistatav pooldab võrdõiguslikkust, aga Aito Avioliitto on võrdõiguslikkuse vastu.

Kohus määras, et Kristian Koivistol on keelatud nelja kuu jooksul läheneda raamatupoele ja selle omaniku kodule.

Meediat homoaktivisti rünnak kristliku raamatupoe vastu ei huvita

Kui 2010. aastal lõhuti õhtusel ajal Helsingi homoõiguslaste büroo aken ning uksele joonistati haakrist, kajastasid seda sündmust kõik suuremad väljaanded ning riigi suurim ajaleht Helsingin Sanomat pühendas sündmusele terve lehekülje.

Kuu aega tagasi toimunud raamatupoe ründamisest on avalikkuses rääkinud vaid mitmed alternatiivmeedia- ning kristlikud internetiportaalid. Kohtuistungist ülevaate andnud portaali Vastarinta.com teatel ei viibinud kohtusaalis teiste väljaannete esindajaid.

Objektiiv/Meie Kirik

Raevunud sallija ründas raudtoruga kristlikku “vihakõnekauplust”