Reformimeelsete ideedega moslem Tarek Fatah. Foto: YouTube

Kui multikultuursusest saab kogu poliitika vundament, nihkuvad ühiskondliku debati keskmesse kildkondlikest instinktidest ajendatud teemad, arvab Kanada tuntud reformimeelne moslem Tarek Fatah. 

Kanada ajakirjanik, kirjanik ja üks Kanada Islamikongressi rajajatest Tarek Fatah kirjeldab Toronto Sunis, kuidas välisriikide mõjutustegevus mängib Kanada sisepoliitikas järjest lõhestavamat rolli.

"Kui Montreali Pride paraadi korraldajad ei lubanud kommunistliku Hiina hirmus osaleda Hong Kongi aktivistidel, siis see on ainult üks näide kuidas linnaelanike-Kanada on jagatud rassiidentiteetidel ja ideoloogiatel põhinevatesse rivaalitsevatesse kildkondadesse. Sellistele jõugusõdadele viskavad hagu alla tühised poliitikud, kes ei anna omale aru, millist pikaajalist kahju säherdused konfliktid teevad Kanada sidususele," kirjutab Tarik Fatah.

"Kõigi liberaalsete ja sekulaarsete ühiskondade jaoks on üliolulised nii poliitilised erimeelsused kui arutelud vastuolulistel teemadel. Selline lähenemine teeb tugevamaks nii kanadalased kui Kanada riigi.

Kas see on 1990. aastate Kanada suure poliitika opositsioonis olnud Liberaalse partei kõrge lennuga vastuoluliste poliitikute "Rat Pack" või möödunudnädalane Briti parlamendi alamkoja kakofoonia – jõulised ja vastuolulised diskussioonid teemadel nagu Brexit ja NAFTA (Põhja-Ameerika vabakaubandusleping) tekitavad küll lahkarvamusi, kuid nende eesmärgiks on parem tulevik," kirjutab moslemist ajakirjanik.

Tarek Fatah avaldab kahetsust, et kui multikultuursusest saab kogu poliitika vundament, nihkuvad ühiskondliku debati keskmesse kildkondlikest instinktidest ajendatud teemad. 

"Kui kedagi häirib kommunistliku Hiina mõju Toronto tänavatel, siis Pakistani poolt toetaud Khalistani iseseisvumist taotlevate sikhide mõju tänases Kanada liberaalses valitsuses, peaks panema vilkuma kõik ohutuled," arvab Fatah.

Kanada ajaleht National Post avaldas käesoleval nädalal loo, kuidas valitseva Liberaalse partei üks tagasihoidlikum (parlamendi "tagumises reas istuv") saadik Ramesh Sangha süüdistas oma parteid ja Kanada valitsust sikhi ekstremistide nunnutamises viimaste iseseisva riigi rajamise teemal India Pandžabi osariigis.

"Mr Sangha esindab Ontario Brampton Centre'i valimisringkonda ja on sealse sikhi kogukonna vanem. Ta väitis, et kui peaminister Justin Trudeau on avaldanud selget toetust India ühtsusele, siis tema sikhidest valitsusliikmed ajavad indiavastast asja," kirjeldab olukorda Kanada Moslemkongressi asutaja.

Tema arust on välismaise mõjutustegevuse kurjemaks näiteks Toronto India saatkonna – mis asub samas majas National Posti toimetusega – ees toimunud demonstratsioon, kus karjuti "Allah O Akbar" ja millega ühinesid Khalistani sikhid, kes lehvitasid Pakistani lippudega ja avaldasid toetus Kashmiri iseseisvusele.

Fatah kirjeldab, kuidas augusti viimasel nädalavahetusel toimus Mississauga linna raekojas ja selle esisel väljakul üritus nimega MuslimFest, "mis tähistas parimat moslemite kaunites kunstides ja meelelahutuses." Peavoolupoliitikud ei suutnud vastu panna kiusatusele sellel osaleda ja kätlesid rõõmsal ilmel festivalil osalevate moslemimeestega. (Mosleminaised üldjuhul ei kätle.)

Üks sellistest poliitikutest oli partei New Democrat saadik Gurratan Singh, kes vastas ühe kõrvalseisja küsimusele "Mida poliitik arvab sharia seadusest?" süüdistusega, et valge küsija on rassist. Kas ikka on, küsib Fatah?

"Paljud kanada moslemid on aastakümneid võidelnud sharia seaduste vastu. Kas meie, sellised moslemid, oleme "rassistid", härra Gurratan Singh? Rassistlik on hoopis valimiste võitmise eesmärgil rahvuspõhiste getode loomine, mitte religiooni ja riigi eraldamise eest seismine," kirjutab oma arvamuse lõpetuseks Tarik Fatah. 

Toimetas Karol Kallas