Rein Raud. Foto: Wikimedia Commons

Kirjanik ja endine Tallinna Ülikooli rektor Rein Raud on Postimehe vahendusel sildistanud EKREt korduvalt natsiparteiks, väljendades arvamust, et Jüri Ratas läheb ajalukku neonatside valitsusse toojana ning et Isamaa on ebaõnnestunud oma ülesandes hoida natsid kapis.

Täna Postimehes ilmunud artiklis "Rein Raud: Ratas läheb ajalukku neonatside valitsusse toojana" väljendab Rein Raud arvamust, et vaatamata oma eelnevatele saavutustele läheb Jüri Ratas ajalukku kui poliitik, kes kutsus EKRE näol neonatsid Eesti Vabariigi valitsusse.

EKREt, mille toetus põhineb Raua hinnangul ahastusel ja vihal, ei nimeta ta enda sõnul neonatsideks mitte seetõttu, et väljendada seeläbi oma suhtumist nende poliitilistesse loosungitesse, vaid seetõttu, "et EKRE ridades on päris palju inimesi, kes oma Hitleri-lembust ei varja (mõni on nüüd ka riigikogus) ja see partei pole mitte kunagi selliseid vaateid hukka mõistnud." Raua sõnul ei käi see aga mõistagi "nende EKRE valijate kohta, kes sarnaseid vaateid ei jaga."

Raua sõnul on lähiajal seetõttu kõige olulisem seista vastu katsetele info liikumist reguleerida ja kodanikuühiskonda nõrgestada, kuna ta kardab, et võib kätte jõuda ka aeg, mil vihakõne määratluse üle hakkab otsustama EKRE:

"Miks ma olen kogu aeg olnud vastu vihakõne keelustamisele – sest kunagi ei tea, millal saabub päev, kui Ruuben Kaalep hakkab otsustama, mis on vihakõne ja mis mitte."

Raud: Isamaa pidi natsid kapis hoidma, aga ebaõnnestus

Ka juba nädal varem vahendas Postimees Rein Raua arvamust, et Isamaa on läbi kukkunud oma ajaloolises missioonis hoida tõelised natsid kapis.

Üritades EKRE poliitilist edu selgitada spekuleerib Raud, et suur hulk inimesi tunneb, et nad ei ole Eesti eduloost lihtsalt osa saanud, mistõttu on nad "populistidele" kergeks saagiks: 

"On suur hulk inimesi, kes tunnevad, et meil on riik küll ja võib-olla isegi edukas, aga see ei puutu kuidagi neisse. Nad on kõrvale jäetud. Populistlikul, hirmudele apelleerival seltskonnal on lihtne neid üles korjata."

Samuti on ta arvamusel, et suur osa EKREle antud häältest on eelkõige protestihääled, mis võivad järgmisel korral minna ka kellelegi teisele.

Raud süüdistas EKREt lisaks ka turusõimu naturaliseerimises Eesti poliitikas ning konkreetsemalt erakonna esimeest Mart Helmet põhiseaduslikult valitud presidendi "voorimehe või madruse kombel" sõimamises.

Raua mõlemat arvamusavaldust vahendas Postimehe erikorrespondent Vilja Kiisler, kelle arvates muudaks EKRE pääsemine valitsusse selle hullumaja puhvetiks.

Toimetas Martin Vaher