Urmas Reinsalu Foto: Scanpix/AFP

Isamaalasest välisminister Urmas Reinsalu leiab, et Reformi- ja Keskerakonna ühise valitsuse moodustamine lepiti kokku juba mõnda aega tagasi ja täna toimuvad ainult järelläbirääkimised. 

Osutades oma "teatavale poliitilisele kogemusele" kirjutas Reinsalu Facebooki postituses: 

"Vaadates eile koalitsiooniläbirääkimiste nö. kokkulepitud majandus-rahandusvaldkonna punkte, nagu et Reform loobub oma peamisest valimislubadusest, et tasakaalu saavutamine jätkub vana valitsuse ehk tegelikult sügisel minu sõnastatud ettepaneku alusel ja muid põhimõttelisi asju, olen 100 protsenti veendunud, et tegelikult käisid läbirääkimised palju varem."

Isamaalane leiab, et nii ruttu, nii erimeelsusi tekitavate küsimuste osas kokku leppimine oleks juhul, kui läbirääkimisi poleks varem peetud, ebarealistlik. "Seega, praegu toimuv on järelläbirääkimised. Läbirääkimised toimusid juba varem," väidab Reinsalu.

Reinsalu arvates oli Keskerakond Hillar Tederile kuuluva kinnisvaraprojekti Porto Franco rahastamist ja Keskerakonna toetamist puudutavast kriminaalmenetlusest varem teadlik. Valitsusevahetus on plaani osa, et vähendada kaasnevat meediakära.

Välisministri hinnangul on Keskerakonnal uue valitsuse moodustamisega kiire, sest lähiajal võib avalikuks saada uusi selle korruptsiooni puudutavaid asjaolusid, mis omakorda tekitaks avalikkuses tõsisemaid küsimusi kui sobiv on Keskerakond riiki juhtima.

Reinsalu leiab, et senise valitsuse peaminister Jüri Ratase partei järjekordse korruptsioonijuhtumi avalikuks tulekuga sai Eesti maine "kõva põntsu".

Keskerakonna ja selle esimehe Ratase võimaliku korrumpeerumise kohta arvas SATPK juht Varro Vooglaid:

"On tõstatatud küsimus, kas sellel [et Ratas ei taha uues valitsuses ministriks saada] võib olla pistmist tõsiasjaga, et erinevalt valitsuse liikmetest, on riigikogu liikmetel immuniteet. Ei saa välistada, et siin on seos, sest väga raske on uskuda, et partei peasekretär Mihhail Korb tegeleb parteikassa täitmiseks korruptiivsete tehingutega, aga partei esimees ei tea sellest midagi."

"Aga kui Ratas on neist väidetavatest korruptiivsetest tehingutest teadlik, või isegi neis kuidagi osaline, siis võib lisaks parteile saada süüdistuse ka partei esimees isiklikult. Sellises olukorras oleks uute liitlaste poolt tagatud riigikogu liikmelisusest tulenev immuniteet vägagi mõnus asi," kirjutas Vooglaid.

Toimetas Karol Kallas