Boeing ja SAAB tegid Ameerika Ühendriikide kaitseministeeriumile ettepaneku hakata Ukraina ning USA Ida-Euroopa liitlaste HIMARSidele tootma odavamaid rakette, mille laskeulatus küündib kuni 190 kilomeetrini.
Ameerika Ühendriikide kaitsetööstuse ja sõjaväe ladudes seisab peale Afganistanist lahkumist suuremal hulgal varus pisikesi GBU-39 täppispomme ja M26 raketimootoreid, millest saab kokku panna originaallaskemoonaga võrreldes odavaid HIMARSidele sobivaid rakette, vahendab Reuters.
Boeingu ja Saabi pomm kannab nime maapinnalt käivitatav väikese diameetriga pomm (Ground-Launched Small Diameter Bomb; GLSDB).
Seni on USA keeldunud Ukrainaga jagamast ligi 300 kilomeetri ulatusega ATACMS rakette (kartuses, et Ukraina hakkab Venemaad ja Krimmi pommitama), kuid GLSDB-de kuni 190-kilomeetrine laskeulatus annab Ukraina sõjaväele piisavalt võimalusi Venemaa tagalas probleeme tekitada.
Uusi rakette oleks võimalik hakata tarnima 2023. aasta kevadel.
Kaitsevaldkonna ekspertide sõnul on pommivarud tekkinud Afganistanist lahkumise tõttu.
GLSDB rakette on arendatud SAAB AB ja Boeingi koostöös aastast 2019 ja tootmisküpseks said need käesoleva aasta oktoobris.
Samal ajal üritab Lockheed Martin, mis toodab HIMARSe, suurendada nende tootmist kaks korda ehk 96 süsteemini aastas. Suurema tootmisarvuni jõutakse väidetavalt 2024. aastaks.
HIMARSi algupäraseks laskemoonaks on mitme raketi laskesüsteemi juhitavad reaktiivmürsud (Guided Multiple Rocket Launch System missiles; GMLRS), mille ühe raketi hinnaks arvatakse olevat 160 000 dollarit. GMLRSe valmistab Lockheed Martin ja ettevõte senine tootmisvõimsus on kuskil 4600 raketti aastas. Ukrainale on tänaseks eraldatud rohkem kui 5000 raketti. Täpset arvu USA valitsus ei avalda.
Mõningatel andmetel küündib GLSDB-de laskeulatus 150st kuni 190ne kilomeetrini, mis on kaks korda enam kui GMLRSidel.
Väidetavalt on Pentagon kaalunud kümneid ettepanekuid, kuidas varustada Ukrainat ja Ameerika Ühendriikide Ida-Euroopa liitlasi relvastusega. Boeingu ja SAABi ettepanek sai kõige soojema vastuvõtu osaliseks, mille üheks põhjuseks on asjaolu, et ettevõte saab rakette kohe tootma hakata.
Toimetas Karol Kallas