Pfizeri esindaja tunnistas 11. oktoobril ametlikult Europa Parlamendis, et kliinilistes uuringutes ei testitud vaktsiini võimet takistada viiruse levikut ehk edasikandumist, kirjutab Kaari Saarma.
See on nüüd – oktoobris 2022 – väidetavalt pommuudis kõikjal meedias ja sotsiaalmeedias. Aga see info oli teada juba enam kui kaks aastat tagasi – sügisel 2020 – ehk enne vaktsiinide turulelubamist! Muidugi vaid neile, kes lugesid lisaks vaktsiinitootjate pressiteadetele ja terviseametkondade müügikampaania ka teadusalast kirjandust.
Pfizer polnud ainus vaktsiinitootja, kes suunitles oma kliinilised uuringud nii, et kahele peamisele küsimusele polnud võimalik vastust saada: 1) Kas vaktsiin kaitseks raskelt haigestumise ja surma eest?
2) Kas vaktsiin kaitseks nakatumise ja haiguse edasikandmise eest?
Probleemile juhtis tähelepanu teadusväljaande BMJ vanemtoimetaja prof Peter Doshi, ent ta polnud sugugi ainus.
Rääkisin sellest probleemist Eesti televaatajatele juba jaanuaris 2021 ja imestasin otseeetris, mis keegi teine pole sellele tähelepanu juhtinud.
On piinlik, et mitte keegi meie meedias alatasa esinenud spetsialistidest (terviseameti, teadusnõukoja, perearstide seltsi juhatuse liikmed jne) ei juhtinud sellele probleemile tähelepanu juba enne kui vaktsineerimisega Eestis alustati.
Ja veel piinlikum on see, et seda pole tehtud tänaseni. Hoopis müügitöö käib edasi. Müügitöö, mis ei edenda inimeste tervist, vaid toodab kasumit ettevõttele, mis on oma tootega teeninud juba enam kui 30 miljardit dollarit.
Uuringute suunitluses oli palju puudusi. Nakkuse edasikandluse mitte mõõtmine oli ainult üks paljudest pattudest.
Soovitan kõigil lugeda vaktsiinide kliiniliste uuringute teemal artiklit, mille kirjutasin tänavu suvel, et takistada valeinfo levitamist meedias.