Ehk tuleks Riigikogu liikme hea tava nime kandvasse dokumenti kirjutada sisse ka punkt, et rahvaesindaja ei peta oma abikaasat, kirjutab Varro Vooglaid kommentaariks uudisele, et Vabaerakonna juht saab oma fraktsioonikaaslasega abieluvälise lapse.
Vabaerakonna esimees Andres Herkel teatas eile, et kuigi ta on endiselt abielus oma teismelise poja emaga, on abieluväliselt lapse saamine fraktsioonikaaslase Külliki Kübarsepaga mitte afäär, vaid teadlik otsus. Sama selgitas ka Kübarsepp, toonitades ühtlasi, et see, mis Herkeli abielust saab, ei puutu temasse.
Et mõlema nimetatud isiku näol on tegu rahvaesindajatega, on avalikkusel põhjendatud huvi, kuidas seda teadlikku otsust lähemalt selgitatakse. On ju Eesti komberuumis seni tavaks, et peetakse mitte rohkem kui üht naist korraga. Tõsi, nii eelmine president kui ka mitmed teised avaliku elu tegelased on teinud selle kombe ümberkirjutamiseks märkimisväärseid pingutusi, nägemata samas põhjust oma avalikult positsioonilt taanduda.
Kindlasti ei saa aga nõustuda väitega, nagu oleks rahvaesindajate eraelu ja avalik elu kaks täiesti eraldiseisvat asja, millel pole omavahel mingit puutumust. Inimene on tervik, mistõttu see, kuidas ta käitub eraelus, räägib samast inimesest, keda näeme ka poliitikuna. Ehk kui inimene on truudusetu ja põhimõttelage isiklikus elus, siis on ta seda ka rahvaesindajana, sest inimene on ikka üks ja sama, sõltumata sellest, millises rollis ta parasjagu on.
Igal juhul tasuks kõnealuse juhtumi valguses kaaluda täienduse tegemist riigikogu liikme hea tava nime kandvasse dokumenti. Vastav täiendus võiks olla sõnastatud näiteks nii: "Riigkogu liige ei peta oma abikaasat." Võimalik, et vastupidine käitumine ei ole Herkeli ja Kübarsepa valijatele probleemiks – just nagu ei paista see olevat probleemiks neile endile. Kas see ka nii on, seda saame näha juba tuleva aasta märtsis.