Tavakodanikul kästakse istuda külmas toas, pesta end harvemini ja üldse mõelda Putinile – kõrge inflatsioon olevat sõjamaks, säästmine aga patriootlik tegevus ja eeskätt ninanips Putinile. Taolist juttu ajavad inimesed, kes saavad maksumaksja taskust head palka ja kel on suured ametihüved, mistõttu nad ise ei pea neid soovitusi järgima. On aeg nad tootvale tööle saata, kirjutab kolumnist Veiko Vihuri.
Kõrgemaid riigiteenistujaid ootab pretsedenditu palgatõus, kirjutab ERRi portaal. Näiteks presidendil, riigikogu esimehel, peaministril ja riigikohtu esimehel tõuseb tuleval kevadel palk rohkem kui tuhande euro võrra. Jah, lugesite õigesti – rohkem kui 1000 euro võrra.
Samal ajal kuuleme kõrgemalt poolt soovitusi, kuidas tavainimesed peaksid hinnatõusuga toime tulema. Näiteks tuleks käia vähem duši all, pesta pesu odavama elektrihinnaga ajal, leppida jahedama toaga ja üldse tarbida vähem elektrit. Peaminister Kaja Kallas on maha saanud pretsedenditu õpetussõnaga: kõige odavam elekter on säästetud elekter. Parlamendi ees aga jagas ta alles hiljuti säästunippi, mis seisneb külmkapi väljalülitamises ja jookide lumes hoidmises. Muide, Saksamaal on antud koguni soovitus kasutada ihuharimiseks duši asemel ihupuhastuslappe.
Kas keegi arvab, et Euroopa nn eliit ise niisuguseid soovitusi järgib? Kas te kujutate ette, et Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Ursula vond der Leyen ja kogu see eurokamarilja loobub duši all käimast ja pühib enne tähtsaid kohtumisi vaid niiske lapiga silmnäo üle? Taolisi õpetusi raputavad käisest ladvikusse kuuluvad inimesed, kes on materiaalselt väga hästi kindlustatud ja ei vaja säästunippe, et järgmise palgapäevani ots otsaga välja tulla. Euroopa Komisjoni liikmete või Euroopa riikide presidentide ja peaministrite palgad – mis kõik võetakse maksumaksja taskust – ei ole just väikesed. Ja vähemalt Eestis need palgad tõusevad muljetavaldavalt.
Tavakodanikul aga kästakse istuda külmas toas, pesta end harvemini ja üldse mõelda Vladimir Putinile. Näiteks Euroopa Liidu energeetikavolinik Kadri Simson leiab: „Säästmine on patriootlik tegevus, mis aitab vähendada Venemaa gaasikaubanduse negatiivset mõju." Eesti presidendi majandusnõunik Kaspar Oja aga ärgitab armast laulurahvast lohutama end mõttega, et „väike energiakokkuhoid pole pelgalt võit rahakotis, vaid eeskätt ninanips Putinile." Kaja Kallase sõnul on kõrge inflatsioon justkui sõjamaks.
Ja pole ime, et paljud inimesed korrutavadki alandlikult poliitikute poolt sisendatud mantrat: kannatame ära, sest see on hind, mis tuleb maksta. Muidu tuleb Putin…
Ei ja veel kord ei! Esiteks – juhul kui ollakse valmis veeretama süü Putinile, oleksid meie kõrgepalgalised ja ametihüvedega üle koormatud juhtpoliitikud pidanud nägema praegust olukorda ette, sest Venemaa ja Ukraina on sõjajalal olnud juba alates 2014. aastast, s.o kaheksa aastat. Ja teiseks, mille eest nad siis palka võtavad, kui ei suuda rahva elu paremaks teha? Poliitik, kes manitseb rahvast kasutama ihupuhastuslappe või soovitab jooke lumehanges hoida, selmet päriselt lahendusi leida, tuleb otsejoones tootvale tööle saata. Tööandja peab taolised saamatud tegelinskid lihtsalt vallandama. Ja kui ei mäleta enam, kes on Eesti riigis riigikogu ja valitsuse tööandja, tuleb seda põhiseadusest järgi vaadata.
Võimalus kõrkide ja saamatute poliitikute nuhtlemiseks avaneb hiljemalt 2023. aasta märtsis, kui toimuvad parlamendivalimised. Kui pärast valimisi jääb võimule sama seltskond, kes jätkab ideoloogiliste hullustega nagu rohepööre ja rahulolematute hirmutamist Putiniga, on rahvas tõesti oma valitsejaid väärt.