Politsei koos koertega meeleavaldusel 2021. aasta kevadel. Foto: Varro Vooglaid

Ma ei mäleta isegi nõukaajast relvastatud erimiilitsat koertega tänaval. 2. veebruaril 1988 olid küll eriüksused koertega Tartus kohal, kuid ei sekkunud. Valitsuse tegevuse vastu meelt avaldava rahva vastu koertega kiirreageerijate toomine on esmakordselt toimunud viimase 30 aasta jooksul Kaja Kallase valitsuse all, kirjutab Ülla Vähk repliigis.

Ükski tark valitseja ei kõneta oma alamaid tekstiga stiilis „ise olete pahad, ise olete süüdi". Aga seda teeb oma tarkuses Kaja Kallas väites, et kui kodanikud avaldavad tänaval meelt valitsuse tegevuse vastu, siis ründavad nad kehtivat riigikorda.  

Ükski tark valitseja ei too oma põhiseaduslikku õigust valitsuse tegevusega rahulolematu olla kasutavate alamate vastu tänavale relvastatud politsei eriüksusi koertega. Aga seda teeb Kaja Kallas koos sinna juurde käiva tekstiga: „Kui teie ei kuula sõna, siis ma karistan teid".

Kas on võimalik ette kujutada Inglise kuningannat sellisel viisil oma alamate poole pöördumas? Või ükskõik millist targa ja austatud valitsejana ajalukku läinud riigimeest nii oma rahvasse või oma alamatesse suhtumas?

Õigus tuua valitsuse tegevuse vastu meelt avaldava rahva vastu tänavale relvastatud kiirreageerijad koertega on Kaja Kallase valitsetavas Eestis kehtestatud (ei ole teada, kelle poolt?) esmakordselt viimase 30 aasta jooksul.

Me nägime neid üksusi koertega juba kevadel riigikogu ees rahulike meeleavaldajate vastu. Inimesi hirmutati, neilt konfiskeeriti asju, pandi käsi raudu, viidi politseibussi ja riietati lahti. Kaja Kallase arvates ja tema väljaütlemiste kohaselt on need lihtsalt valed inimesed, sõnakuulmatud inimesed ja nende vastu tulebki meetmeid rakendada.

Kas see on demokraatlikus riigis õigustatud ja mõeldav? Ja mis riik see on, kus see juhtub?

Meenutagem, 1988 kevadel vallandus laulev revolutsioon, terve suve kuni sügiseni sai eesti rahvas vabalt ja õnnelikult revolutsiooni teha ilma igasuguse miilitsa sekkumiseta, vägivallast rääkimata. Ja lisan, ma ei mäleta ka nõukaajast üldse relvastatud erimiilitsat koertega tänaval. 2. veebruaril 1988 olid küll eriüksused koertega Tartus kohal, kuid ei sekkunud.

Kas Eestis on kehtestunud pisidiktatuur? Meil oleks vaja olukorda analüüsida ja hinnata. Aga kes seda teeks? Seda ei tee ju õukond (süvariik oma ametnikkonnaga) ega õukonnameedia, kuid meil on kehtestunud olukord, kus teistel puudub de facto võimalus praeguses pisidiktatuuris sõna saada. 

Mis edasi?