Riigikogu aseesimees Arvo Aller (EKRE) pöördus Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) poole taotlusega hinnata Eestis kasutatava e-valimiste süsteemi vastavust demokraatlike valimiste põhimõtetele. Ettepaneku pöörduda OSCE poole tegid möödunud nädalal Eesti Rahvuslaste ja Konservatiivide (ERK) esindajad Jaak Valge ja Andres Aule.
Ühtlasi taotleb Aller oma pöördumises, et e-valimiste kriitilise hindamise protsessi kaasataks ka riigiõiguse asjatundjatest moodustatud Euroopa Nõukogu komisjon "Demokraatia õiguse kaudu", mida tuntakse ka Veneetsia komisjoni nime all.
Alleri sõnul on oluline, et Eestis kasutatav e-valimiste süsteem võetaks rahvusvahelisel tasemel kriitilise vaatluse alla, kuna Eestis on usaldus valimissüsteemi vastu tunduvalt madalam kui paljudes teistes Euroopa riikides, samal ajal kui valimiste usaldusväärsus on demokraatliku riigikorralduse nurgakivi.
Arvo Aller pole nõus riigikogu ülejäänud juhatuse liikmete otsusega saadikute poolt algatatud Veneetsia komisjoni poole pöördumise eelnõu menetlusest välja kukutada.
„Riigikogu juhatus rikub seadust, blokeerides võimaluse parlamendi suurel saalil otse Veneetsia komisjoni poole pöörduda, kuid me ei lase end sellel takistada, sest ka riigikogu juhatuse liikmel on võimalus pöörduda ODIHR i poole palvega see edastada Veneetsia komisjonile," ütles Aller. Seega saab ta ka ise opositsiooni esindava riigikogu juhatuse liikmena seda teha.
Varem on ODIHR olnud e-valimiste süsteemi suhtes kriitiline. Muu hulgas toodi 2023. aasta riigikogu valimiste järgselt esile, et Eestis tuleks teha pingutusi e-valimiste usaldusväärsuse suurendamiseks.
Kuna Eestist saaks pöördumise Veneetsia komisjoni poole esitada põhiseadusega ette nähtud institutsioon, oli see pöördumine 10. septembril arutusel riigikogu põhiseaduskomisjonis, mis otsustas saata selle riigikogu täiskogule 17. septembril arutamiseks.
Põhiseaduskomisjoni arutelust nähtus siiski, et tõenäoliselt ei soovi koalitsioon selle eelnõu vastuvõtmist riigikogus, kuna Reformierakonnaga liitunud endine ekrelane Alar Laneman võttis 13. septembril eelnõult oma allkirja tagasi ja eelnõu langes seetõttu riigikogu menetlusest välja.
Ettepaneku pöörduda OSCE poole tegid möödunud nädalal erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid esindajad Jaak Valge ja Andres Aule.
Pöördumise koostaja Andres Aule on sündmuste käigu üle rõõmus: "Varssavis saime koos pöördumise idee autori Jaak Valgega 26. augustil OSCE ekspertidelt kinnituse, et OSCE poole saab hinnangu küsimiseks pöörduda ka Riigikogu aseesimees kui opositsiooni esindaja ning seejuures esitada palve kaasata hinnangu andmisesse ka Veneetsia komisjon. Kohendasin seejärel varem koostatud pöördumise teksti, koostasin esimese punkti kohta vajaliku täpsustava lisadokumendi ja edastasin need EKRE fraktsioonile. Heameel on tõdeda, et Arvo Aller Rahvuslaste ja Konservatiivide leitud võimalust kasutas."
Erakond Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid tervitab avalikus teates koostööd EKREga ja loodab selle tulemuslikku jätkumist.
Toimetas Markus Järvi