Ameerika Ühendriikide terviseminister Robert F. Kennedy Jr. sõnul teenib WHO mitte rahvatervise, vaid Hiina Rahvavabariigi kommunistide ja korporatistliku maailmakorra huvisid, ning kutsus vabasid riike WHO-d hülgama.
Maailma riigid ei pea kannatama veelgi ohjeldamatuma WHO seatud piirangute käes. Asutada tuleb kas uued institutsioonid või vaadata üle olemasolevatest sellised, mis on voolujoonelised, tõhusad, läbipaistvad ja vastutavad oma tegevuse eest.
19.–27. maini toimub Genfis Maailma Terviseorganisatsiooni juhtorgani Maailma Terviseassamblee 78. istungjärk. 20. mail mängiti Terviseassamblee osalistele maha Ameerika Ühendriikide tervise- ja sotsiaalministri Kennedy videopöördumine. Kuna Ameerika Ühendriigid otsustasid tänavuse aasta alguses WHO-st lahkuda, siis riik käesoleval terviseassambleel ei osale. Alljärgnev on Kennedy korporatistlikke tervisesüsteeme põrmustava pöördumise tõlge.
Pöördudes rahvatervise kolleegide poole. Minu nimi on Robert F. Kennedy junior ja ma olen Ameerika Ühendriikide tervise- ning sotsiaalminister. Nagu te teate, langetas president Trump otsuse, et Ameerika Ühendriigid lahkuvad Maailma Terviseorganisatsioonist (WHO). Ma sooviksin kasutada võimalust ja selgitada pisut nimetatud otsuse tausta ja mis veelgi tähtsam, pakkuda tulevikuks välja lahendus tervise- ning tervisejulgeoleku üleilmseks koostööks.
Sarnaselt paljudele suurtele institutsioonidele on WHO langenud bürokraatliku pundumise, kinnistunud paradigmade, huvide konfliktide ja rahvusvaheliste võimu- ning poliitikamängude küüsi.
Kui Ameerika Ühendriigid on ajalooliselt kandnud organisatsiooni [WHO] eelarvest lõviosa, siis teised riigid, nagu Hiina [Rahvavabariik, RV] omavad organisatsioonis teenimatult suurt mõju ja suunavad selle tegevust vastavalt enda, mitte üleilmse üldsuse huvidele.
Kõik osutatu sai avalikuks Covidi pandeemia ajal kui WHO, Hiina RV survel, takistas teabe avaldamist, mis osutasid kriitilistele sündmustele kui viirus kandus inimeselt inimesele. Selle järel levitas see koos Hiina RV-ga väljamõeldisi, nagu viirus oleks kandunud inimestele üle nahkhiirtelt elik soomusloomadelt (pangolinidelt) või mõnelt muult elajalt, mitte ei saanud alguse Hiina RV valitsuse mahitatud Wuhani biolaboratooriumis toimunud teadustegevusest.
WHO pole mitte ainult kapituleerunud Hiina RV poliitilisele survele, vaid organisatsioon on hüljanud läbipaistvuse ning õiglase halduse kohustuse liikmesriikide ees.
WHO pole mitte ainult kapituleerunud Hiina RV poliitilisele survele, vaid organisatsioon on hüljanud läbipaistvuse ning õiglase haldamise kohustuse liikmesriikide ees. WHO käitub sageli viisil, nagu oleks unustanud, et selle liikmed vastutavad oma kodanike, mitte rahvusvahelise poliitika elik korporatistlike huvirühmade ees.
Ma usun, et suuremas osas on WHO töötajad südametunnistusega inimesed, kes usuvad tõsimeeli sellesse, mida nad teevad. Tõesti, WHO on asutamise järel saanud hakkama tähtsate asjadega, nagu näiteks rõugete likvideerimisega. Paraku peegeldab WHO tegevus üha sagedamini korporatistliku meditsiini kallutatusi ja prioriteete.
Liiga sageli lubab see poliitilistel tegevuskavadel, nagu kahjulik sooideoloogia, anastada tuumik-tegevuskava. Liiga sageli käitub WHO poliitilise tööriistana ja pöörab selja tervisele ning tervisejulgeolekule.
WHO alluvuses rahvusvaheline koostöö väga hästi ei toimi.
Nii president Trumpi kui minu jaoks on üleilmne tervisekoostöö jätkuvalt äärmiselt tähtis, kuid WHO alluvuses see väga hästi ei toimi, nagu näitasid Covidi aja läbikukkumised. WHO pole siiani isegi tunnistanud oma Covidi aja saamatust, veel vähem viinud läbi märkimisväärseid reforme. Selle asemel on see pööranud tähelepanu pandeemialepingule, millega põlistatakse kõik WHO pandeemiaaja väärtalitlused.
Meie niisugustest asjadest osa ei võta. Kogu süsteem vajab taaskäivitamist, nagu seda tehakse Ameerika Ühendriikides. Ameerika Ühendriigid pööravad jätkuvalt tähelepanu nakkushaigustele ja pandeemiateks valmisolekule, kuid koos sellega muudetakse põhimõtteliselt terviseametite prioriteete ja keskendutakse riigi suurimale tervisemurele, milleks on üldlevinud kroonilised haigused.
Kogu süsteem vajab taaskäivitamist.
See on krooniliste haiguste epideemia, mis muudab Ühendriikide inimesed haigeks ja ajab tervishoiusüsteemid pankrotti. Täna üritatakse USA tervishoiusüsteem muuta vastavaks reaalsusele. Me muudame Ameerika Ühendriikide tervishoiusüsteemi vastavaks inimeste vajadustele, mitte ei suuna seda vastavalt [rahvatervise]tööstuse kasumi teenimise huvidele. Me eemaldame toiduainete tootmis- ja tarneahelatest toiduvärvid ning teised kahjulikud lisaained.
Ühendriigid soovivad välja selgitada autismi ja teiste krooniliste haiguste põhjused. Üritatakse vähendada ülitöödeldud toiduainete tarbimist ja toetatakse elustiili muutuseid, mis tugevdavad imuunsüsteemi ja teisendavad inimeste tervise. Vähesed neist eesmärkidest lubavad kiiresti kasumit teenida ja vastavad kinnistunud [korporatistlikele] erihuvidele.
Niisugused muutused saavad toimuda ainult koos terve süsteemi kapitaalremondiga, mida president Trump riigis läbi viib. Ühendriigid soovivad näha sarnaseid prioriteetide ümberreastamisi maailmaareenil ja seda eelkõige põhjusel, et tänu Ameerika Ühendriikide juhtrollile viimase 25 aasta jooksul on miljonid inimesed pääsenud enneaegsest surmast HIV-i, tuberkuloosi ja malaaria tõttu.
Pöördugem üheskoos tagasi üleilmse tervise ja tervisejulgeoleku tuumikeesmärkide juurde, milleks on nakkushaiguste koorma vähendamine ning pandeemiavõimekusega haiguste leviku piiramine. Ma innustan maailma riikide terviseministreid ja WHO-d vaatama Ameerika Ühendriikide organisatsioonist lahkumisele kui äratuskellale. Asi pole selles, nagu president Trump või mina oleksime kaotanud huvi rahvusvahelise koostöö vastu. See pole üldse nii. Me soovime vaid, et see toimuks kõigi liikmesriikide jaoks õiglasel, tõhusal ja läbipaistval viisil.
Ühendriigid soovivad vaba rahvusvahelist tervisekoostööd, mida ei takista poliitilise sekkumise hullusärk.
Ühendriikide valitsus on suhelnud sarnasel meelel olevate riikidega ja kutsub ülejäänud riike üles ühinema. Ühendriigid ja selle liitlased soovivad vaba rahvusvahelist tervisekoostööd, mida ei takista ravimiettevõtete, vaenulike riikide ja nende vahemeesteks olevate valitsusväliste organisatsioonide poliitilise sekkumise hullusärk. Soovides kasutada ära avanenud võimaluse, kutsun ma maailma riikide terviseministreid üles ühinema uue tervisekoostöö ajastuga.
Maailma riigid ei pea kannatama veelgi ohjeldamatuma WHO seatud piirangute käes. Asutada tuleb kas uued institutsioonid või vaadata üle olemasolevatest sellised, mis on voolujoonelised, tõhusad, läbipaistvad ja vastutavad oma tegevuse eest. Kui kuskil tekib nakkushaiguse tõttu tervise hädaolukord elik tegemist on terve maailma inimeste tervist määndavate krooniliste nähtudega, siis Ameerika Ühendriigid on valmis kõigiga koostööd tegema.
Tänan, Jumal õnnistagu teid ja palvetame kõik oma laste ning lastelaste tervise eest.
Tõlkis Karol Kallas