Foto: Bigstockphoto

Ühendkuningriigi energeetikafirma Drax Groupi tellimusel koostatud laiaulatuslik energeetika audit hoiatab, et saareriiki ootavad Londoni rohepöörde programmi jätkudes käesoleva kümnendi lõpuks üleriigilised elektrikatkestused. 

Raporti kohaselt on Ühendkuningriigi stabiilne energiatarne ohustatud juhul, kui kivisöel, tuumakütusel ning maagaasil põhinevate elektrijaamade sulgemine jätkub kavandatud tempos, vahendab portaal oilprice.com

Konsultatsioonifirma Baringa koostatud uuringu kohaselt jõuab Ühendkuningriigi maksimaalne elektritarbimine kätte 2027. aastal. 2022–2027 perioodil on oodata Ühendkuningriigis elektritarbimise kasvu 4 gigavati võrra, samas kui rohepöörde tõttu kaob elektriturult 6,3 gigavati jagu võimsust. 

Uuringufirmade poolt läbi viidud analüüsid näitavad, et rohepöörde esile kutsutud muutused elektrivõrgus vähendavad pidevalt Ühendkuningriigi energiajulgeolekut. Seda peamiselt seoses garanteeritud energiatarne langemisega. Garanteeritud energiatarne all peetakse silmas elektrienergiat, mis ei ole sõltuv looduslikest tingimustest nagu tuule ja päikesepaiste olemasolu või hüdroloogilised olud. Uurimused näitavad, et maksimaalse energiatarbimise hetkedel langeb Ühendkuningriigis garanteeritud energiatarne osakaal käesoleva dekaadi lõpuks 93%-lt 85% peale, mis on tase, kus ekspertide hinnangul võivad aset leida üleriigilised elektrikatkestused. 

Märtsis tagasid Briti saarte elektrienergia tarnest 34,8% gaasil põhinevad elektrijaamad, 22,5% tuulepargid, 14,9% tuumajaamad, 4,6% päikeseenergia, 4,5% biomass ning 2,2% hüdroenergia. Imporditud energia moodustas Suurbritannia kogutarbimisest 16,6%. 

Toimetas Adrian Bachmann