Just Stop Oil'i aktivistide poolt soditud Inglise Panga hoone sein Foto: Scanpix

Roheaktivistide liikumine Just Stop Oil, mis on saanud tuntuks vandaalitsemistega kunstiväärtuste kallal, saab rahalist tuge Climate Emergency Fund'ilt, mida finantseerivad miljonärid.

Kurioossel kombel on nafta ammutamise lõpetamist nõudvat liikumist rahastava fondi üks asutajatest ja suurrahastajatest Aileen Getty, kes on naftamagnaadi Paul Getty lapselaps. Paul Getty oli tuntud kunsti- ja antiigikoguja ning asutas Getty muuseumi, mis algselt omas suurt antiikajastu Kreeka, Rooma ja etruskite kunsti kogu. Hiljem täienes muusemi kogu ka väärtusliku keskaja ja hilisemate perioodide kunstiga. 

Pärast vandaalitsemist Vincent van Gogh maali kallal Londoni galeriis kirjutas Aileen Getty The Guardianis artikli, milles kiitis roheaktivistide tegevust. „Ma olen uhke, et ma rahastan Climate Emergency Fund'i, mis finantseerib vägivallatu seadusliku kuuletumatusega tegelevaid kliimaaktiviste, sh Just Stop Oil, mida [maali rikkunud] aktivistid esindavad," väljendab Getty rahulolu enda ja rahastatavate aktivistide tegevuse üle ning osutab, et ta „otseselt" aktiviste ei kontrolli. 

„Noored aktivistid oletasid õigesti, et sihtides kuulsat maali, millega paljudel on lähedane side, tabavad nad otse närvi," õigustab Getty vandaalitsemist ja lisab, et soovisid oma teo läbi lihtsalt algatada diskussiooni. Ühtlasi süüdistab Getty vanemaid generatsioone, et nood on noortelt võtnud ära elamisväärse planeedi. 

Climate Emergency Fund toetab lisaks Just Stop Oil liikumisele ka rohemässu liikumist Extinction Rebellion, mis on saanud Euroopas tuntuks liikluse takistamisega ja hoonete kallal vandaalitsemistega (nii näiteks lõhkusid Extinction Rebellioni aktivistid Londonis HSBC panga peakontori 19 akent haamrite ja teiste vahenditega, millele oli kirjutatud peale Love  ja We act with Love). Samuti saab fondilt raha vägivallaga tuntuks saanud roheliikumine Last Generation.

Rohevandaal lõhkumas HSBC panga hoone klaasi Foto: kuvatõmmis internetist

Climate Emergency Fund'i  tegevjuht on Margaret Klein Salamon, kes on erialalt kliiniline psühholoog. Ajakiri Time on teda nimetanud ka radikaalse roheaktivismi telgitaguseks niiditõmbajaks. „See [radikaalne roheaktivism] on absoluutselt vajalik," lausub Salamon Time'ile ja märgib, et reeglite järgi tegutsemine ei anna vajalikku tulemust. Salamon möönab ajakirja veergudel, et just tema oli see, kes aitas Extinction Rebellion´il ennast organiseerida. 

Climate Energency Fund on alates asutamisest 2019 rahastanud 94 roheliikumist ja treeninud üle 22 000 kliimaaktivisti. Eelmisel aastal finantseeriti roheaktivismi 5,3 miljoni dollari ulatuses.