Rooma linnapea Virginia Raggi (Viie Tähe liikumine) lahkumas valimisjaoskonnast pärast hääletamist peaministri Matteo Renzi kukutanud referendumil. Foto: Andreas Solaro, AFP/Scanpix

Rooma linnapea Virginia Raggi hoiatas, et linn on vaeste elanike ja immigrantide vahel kasvavate pingete tõttu sõja veerel.

Viie Tähe liikumise esindaja ütles kohtumisel Euroopa kolleegidega, et linnapead peavad olema esimesed, kes pakuvad põgenikele "soojust, kaitset ja peavarju."

Vaid paar päeva enne Raggi sõnavõttu jäi ühel Maroko perel Roomas katki munitsipaalkorterisse kolimine, kuna naabrid karjusid: "Me ei taha neid n****eid," kirjutab Express.

Raggi sõnutsi riivab selline tõrjuv ja isekas suhtumine "meie väärikust nii linnapeade kui inimestena. Seetõttu tuleb meil tegutseda, eriti eeslinnades, mis on [Rooma] kõige mahajäetumad osad ja kus valitseb vaeste vahelise sõja oht."

Linnapea selgitas, et olukord vaesunud kohalike ja üle mere vaesuse eest põgenenud võõramaalaste vahel on niivõrd habras, et lahingud kahe grupi vahel võivad lahvatada iga hetk.

"Me üritame Roomas pakkuda stabiilsust ajutiste varjualuste ja telkidega. Me tahame, et neil oleks katus pea kohal. Rooma pingutab selle nimel, et respekteerida inimeste väärikust. Ajalooliselt oleme me külalislahked ning tahame, et see jätkuks," rääkis linnapea.

Ta kritiseeris teravalt Läänt ning rõhutas, et lõppkokkuvõttes on migratsioonikriisis süüdi rikkad riigid.

"Rikaste riikide käitumine, individuaalsete huvide domineerimine, loodusvarade ekspluateerimine, globaliseerimine – kõik see on teinud paljudest vaestest maadest vallutamise sihtmärgi."