Rootsi politsei 30. juunil 2019 Sollentunas, Põhja-Stockholmis, kus tulistati kahte noorukit. Foto: Scanpix

Rootsi politsei saatis augustikuu alguses välja teate, milles palus abi kümne tumedanahalise mehe leidmisel, keda otsiti taga seoses vägistamisega. Rootsi ajalehed keeldusid oma lugudes mainimast kahtlusaluste nahavärvi.

Juulikuu viimasel nädalavahetusel toimus Rootsi põhjaosas asuvas pisikese Piteå kesklinnas naisterahva grupivägistamine. Naine kirjeldas kurjategijaid kui "mustade juuste ja tumeda nahaga mehi," kirjutab Summit News.

Mõni aeg hiljem palus politsei avalikkuselt meeste leidmiseks abi ja abipalves oli ära märgitud ka meeste nahavärv.

Ajakirjandus küll avaldas abipalve, kuid jättis poliitilise korrektsuse huvides välja kurjategijate nahavärvi.

Kuritegu kajastasid nii Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter kui Rootsi Raadio, kuid keegi neist ei maininud sõnagi vägistajate füüsilise välimuse kohta, vahendab Voice of Europe. 

Kohalik politseiülem Aron Backman kinnitas, et politsei on enda poolt edastanud kogu vajaliku info ja need on ajakirjandusväljaanded, mis on kurjategijate välimuse oma lugudest välja jätnud.

"Me oleme avalikustanud kogu info, mida me ohvrilt teada saime. Me ei ole [kurjategijate] välimuse osas midagi varjanud," rääkis Backman. Politseiülem lisas, et kui meedia kurjategijate välimusest kirjutaks, parandaks see märgatavalt nende tabamise šansse.

See kaasus meenutab olukorda Ühendkuningriigis, kus poliitkorrektsuse tõttu ja vihakõne kartuses said moslemite vägistamisjõugud karistamatult aastakümneid tegutseda.

Karol Kallas