Euroopa Liit kavatseb uue rände ja varjupaigaleppe kaudu sundida liikmesriikidele peale sisserändajate kvoodid. Rootsi Demokraadid hoiatasid valitsust, et kui riik peaks leppe heaks kiitma, siis nemad enam valitsust ei toeta.
Prantsusmaa Rahvusrinde juht Marine Le Pen on Euroopa Liidu rände- ja varjupaigalepet nimetanud "Euroopa enesetapuks" ja hoiatas juba 2021. aastal, et see toob Euroopa Liitu lisaks 75 miljonit sisserändajat, vahendab uudisteportaal ReMix.
Euroopa Parlament kiitis 20. aprillil leppe heaks ülekaaluka häälteenamusega, 431 häält 121 vastu ja 25 puudumist. Rootsi Demokraatide Euroopa Parlamendi saadik Charlie Weimers hoiatab, et leppe alusel võidakse sundida liikmesriike võtma vastu sisserändajaid vastu nende tahtmist. Eriti puudutab see riike nagu Poola, Tšehhi ja Ungari, mis kõik on keeldunud kohustuslike sisserändajate kvootide kehtestamisest.
Rootsi Demokraadid hoiatavad tänast riigi konservatiivset valitsust, et kui Rootsi peaks rändeleppe heaks kiitma, nemad enam valitsust ei toeta. Rootsi valitsus sõltub seadusandluse kehtestamisel Rootsi Demokraatide toetusest ja partei toetus on võimukoalitsiooni püsimisele elulise tähtsusega. Peale Euroopa Parlamendi hääletust tuleb Rootsi peaministril – nagu ka kõigil teistel Euroopa Liidu liikmesriikide juhtidel – hääletada rändeleppe teemal Euroopa Nõukogus.
Rootsi Demokraatide juht Jimmie Åkessoni sõnul seisab partei "iseseisva ja väga range Rootsi sisserändepoliitika eest". Tema sõnul on "EL rändelepe praktikas kõige selle vastu. Me ei ole nõus, et Rootsi valijate õigus otsustada sisserändepoliitika üle antakse ära teiste riikide poliitikutele või Brüsseli bürokraatidele."
Lisaks Euroopa Parlamendile peavad rändeleppe heaks kiitma veel Euroopa Komisjon ja Euroopa Nõukogu. Euroopa ülemkomissari Ursula von der Leyeni sõnul on Komisjon leppe poolt.
Euroopa Nõukogus on leppe heaks kiitmiseks vaja liikmesriikide kvalifitseeritud enamust, ehk leppe tagasilükkamiseks ei piisa enam ühe riigi vastuseisust. Poola ja Ungari hääletavad kindlasti leppe vastu, samas Saksamaa, Prantsusmaa ning Hispaania on selle kindlameelsed toetajad. Kui lepe kiidetakse heaks, siis pole seda soovivatel liikmesriikidel Suure Asendamise vastu Euroopa Liidus olles suurt midagi peale hakata ja need ujutatakse üle sisserändajatega.
Toimetas Karol Kallas