Politseinikud Uppsala mošee juures. Foto: Anders Wiklund, TT News Agency/AFP/Scanpix

Rootsi integratsioonipolitsei juht Ulf Boström kritiseerib sotsiaaldemokraadist peaministri Stefan Löfveni juhitud valitsuse immigratsioonipoliitikat, sest riik ei ole võtnud Rootsi naasnud "pühasõdalaste" suhtes tarvitusele mitte mingisuguseid meetmeid. Göteborg on linn, kust Lähis-Ida sõjapiirkonda lahkunute protsent on Euroopa linnadest suurim.

Justiits- ja migratsiooniministeerium, mida juhib sotsiaaldemokraat Morgan Johansson, ei ole võtnud ette mitte midagi Rootsi naasnud ISIS-e võitlejate suhtes. Terrorikuritegusid käsitlevaid seadusesätteid ei ole kordagi rakendatud.

"Meil on teada Süüriasse sõdima läinute nimed ja isikukoodid," ütleb Ulf Boström. "Mitmed neist tulevad koju ja elavad edasi riigi sotsiaalsüsteemi toel, nautides tervishoiuteenuseid ja muud abi. Seejärel lahkuvad nad mõne aja pärast taas riigist sõdima. Rootsi on üks mitmest maast, kui mitte ainuke, kus selline turism on võimalikuks saanud."

Rootsi julgeolekupolitsei Säpo andmeil on riigist Lähis-Itta sõdima suundunud umbes 300 "rootslast". Ligikaudu 120 neist on pärit Göteborgist. Ulf Boströmi sõnul on nad pärit samadest oludest kui Göteborgi kriminaalsete jõukude liikmed. Tegemist on noorte meestega, kes ei usu, et neil on selles ühiskonnas tulevikku.