Vikerraadio saates "Uudis+" teatab Anu Kaupmees Stockholmist, et Rootsi ei suuda enam riiki saabuvate migrantide tulvaga toime tulla ning koguni politsei juhtkond tunnistab, et olukord on muutunud kontrollimatuks. Poliitikute hinnangul on tegemist kõige keerulisema olukorraga Rootsi sõjajärgses ajaloos.

Rootsi migratsiooniamet ei jõua enam kõiki migrante registreerida, pealegi võtavad inimesed saabujaid ka omaalgatuslikult vastu ega teata neist võimudele. Politseil pole aga piisavalt ressurssi, et otsida taga ja saata riigist välja putku pannud sisserändajaid, kellele varjupaika ei anta.

Koolides, kuhu on paigutatud migrantide lapsed, on puudu ruumidest ja õpetajatest ning kohalikud õpilased kurdavad uute, lärmakate kaaslaste üle. Räägitakse koguni vajadusest muuta seadust nii, et haridus- ja sotsiaalsüsteemilt ei nõutaks enam kvaliteetset tööd, sest seda ei suudeta tagada. Samuti hoiatatakse sotsiaalsete rahutuste ja nakkushaiguste levimise eest. Arstile pääsemine on pikkade järjekordade tõttu raskendatud.

Seetõttu on poliitikud, kes veel suvel rääkisid põgenike vastuvõtmise vajadusest, muutnud tooni ning näiteks erakond Rootsi Demokraadid kavatseb korraldada reklaamikampaania, mille sihiks on uutele tulijatele juba eelnevalt teada anda: Rootsis ei oota teid mitte keegi.

EKRE poliitik ja riigikogu liige Henn Põlluaas kommenteeris Facebookis kõnealust saatelõiku järgmiselt: "See intervjuu peaks olema kohustuslikuks kuulamiseks Valdo Randperele, kes esineb Rootsi "eksperdina" ja levitab sealse immigratsiooniolukorra ja tegelikkuse kohta roosamannalisi väljamõeldisi."

Kuula Rootsi olukorrast kõnelevat saatelõiku siit.