Karolinska Ülikooli haigla peakorpus Solnas- Foto: Wikipedia

Rootsi Karolinska Ülikooli haigla on riigi suurim meditsiiniasutus, kus hormoonitõkestitega "ravitakse" laste soolist ebaolekut. Tänaseks on selgunud, et sellise "ravi" tõttu on vähemalt 13 last invaliidistunud.

Meditsiinieksperdid pidasid veel hiljuti hormoonitõkestite (stopphormoner) söömise peale toimuvaid muutusi täielikult tagasipööratavateks, kuid hiljuti on selgunud, et selline arusaamine on vale, vahendab Rootsi Rahvusringhääling SVT.

Maailmakuulsa Rootsi Karolinska haigla, teadusinstitutsiooni ja meditsiiniõppeasutuse vastu on esitatud süüdistused, et selle arstkond teab juba aastaid, et hormoonide abil laste soomuutmisega kaasnevad tõsised kõrvalnähud, kuid sellest hoolimata lõpetati soosegaduses lastele hormoonitõkestite söötmine alles käesoleva aasta maikuus. 

Karolinskas on "transuhoolduse" osakonnas saanud tõsiselt viga vähemalt kolmteist last. Patsient, tütarlaps vajunimega Leo, hakkas hormoonitõkesteid kasutama ligi viis aastat tagasi kui ta oli 11 aastane. Ta on haiglas ravil tänaseni, tal on tuvastatud luude hõrenemine ja tema selgroog on väärarenenud. 

Leo oli 10 aastane kui ta teatas oma vanematele, et ta on hoopis poiss ja üheteist aastaselt võeti ta Karolinska Astrid Lindgreni nimelisse lastehaiglasse "ravile" ning ta hakkas arstide soovitusel manustama hormoonitõkesteid, ehk teise nimega puberteedi blokaatoreid. Tema ema Natalie sõnul oli lapse sooline ebaolek (soodüsfooria) nii tõsine, et ta vigastas ennast ja ei soovinud kellegagi suhelda. 

Peale "sooravi" algust tundis Leo mõnda aega ennast paremini, kuid peatselt kõik muutus. Ema sõnul muutus olukord nii halvaks, et laps soovis mitmel korral sooritada enesetapu. "Me ei saanud sellest aru, me arvasime, et meie lapsel hakkab hormooniprotseduuride abil parem." 

Pisut pikema aja möödudes hakkas Leo kurtma seljavalusid. Kui vanemad tema käest seljavalude kohta lähemalt uurisid, vastas ta, et "mul on kogu aeg valus olla".

Viimase viie aasta jooksul on Rootsis sooebaoleku "raviks" söödetud hormoonpreparaate ligikaudu 440 lapsele. Hormoonitõkestid on väidetavalt "kerge" protseduur, mille jooksul saavad lapsed järele mõelda, kas nad soovivad minna lõpliku soomuutmise teed ja hakata tarbima östrogeeni või testosterooni, mis tekitavad organismis jäädavad muutused.  

Rootsi üks tunnustatumaid laste soo muutmise eksperte ja meditsiiniteadlasi Ricard Nergårdh leiab täna, et hormoonitõkestitega kaasnevad samuti kõrvalnähud.

"Tegemist on sisuliselt keemilise kastreerimisega. See võib mõjutada inimese vaimset seisundit viisil, mida ei osata oodatagi. Selle tõttu on väga oluline, et nii patsient ise kui tema perekond oleksid sellest piisavalt teadlikud," leiab laste soomuutmisarst.

Nergårdhi sõnul peetakse laste "mõistlikuks" soo muutmise eesmärgil toime pandava hormoonmenetluse kestuseks kahte aastat, mille jooksul peaks menetlusega kaasnema minimaalselt kõrvalnähte. Samas selle aja jooksul tuleb hoolega jälgida patsiendi luude tihedust ja arengut. Teadaolevalt on siiski üks viiest hormoonitõkesteid manustanud lapsest tarbinud arstide ettekirjutusel neid kauem kui mainitud kaks aastat.

Leo puhul võttis see aega neli ja pool aastat kui tema ja ta pere said tutvuda röntgenülesvõtetega, millest selgus, et tema luustikus on toimunud märkimisväärsed väärarengud. 

Leo luud on normist hulga poorsemad, kaks selgroolüli on väärarenenud ja tal on diagnoositud osteoporoos. Ta viibib lastehaiglas pideva jälgimise all ja tema kasv on märkimisväärselt kängunud. 

Leo on söönud hormoonitõkesteid kaks korda kauem, kui arstid peavad mõistlikuks, kuid sellest hoolimata jätkatakse tema hormoonidega menetlemist veel kolm kuud. 

Karolinska Astrid Lindgreni lastehaigla juhi Svante Norgeni sõnul nad loomulikult vastutavad selle eest, kui mõne patsiendi raviga midagi valesti läheb, kuid keeldus konkreetset Leo juhtumit kommenteerimast. 

Kuigi täna veel jätkatakse Karolinskas laste soo muutmise protseduuriega, on Leo juhtum vallandanud kriitikalaine, mille tõi avalikkuse ette Stockholmi laste ja teismeliste psühhiaatriakliinik KID-team. Asja on üles võtnud juristid ja oma asutusesisese uurimise on algatanud ka Karolinska.

Leo ema sõnul on ta arstide peale kuri, sest ta usaldas neid ja tahtis oma lapsele parimat, kuid tänaseks on selgunud, et ta pole oma last kuidagi aidanud.

Karolinska laste hormoonmenetluse asutusevälise uurimise abil on lisaks saanud teatavaks, et tõsiseid kõrvalmõjusid on esinenud ka teistel hormoonpreparaate söönud lastel ja mitmete puhul on menetlus peatatud. Ühel lapsel on näiteks kaasnenud menetlusega neeruvigastused, teisel on tuvastatud kaks aastat peale hormoonide tarbimist luude hõrenemine ja kolmandat tabas tõsine vaimse seisundi halvenemine. 

Karolinskas toime pandud 13 lapse hormoonmenetlusega kaasnenud kõrvalnähud ja vigastused selgusid viidatud Stockholmi raviasutuses. Norgeni sõnul ei ole nemad laste vigastustega kursis, sest Karolinska lastehaigla ja KID-team on erinevad asutused. KID-teami sõnul vaatavad nad laste hormoonmenetlusega kaasnevad juhtumid veel korra üle eesmärgiga selgitada välja, kas nad ei ole midagi kahe silma vahele jätnud.

Rootsis kehtivad ühed maailma vabameelsemad LGBT seadused. Hiljuti valmis riigi Sotsiaalministeeriumis eelnõu, mille vastuvõtmisel oleks lastel alates 12. eluaastast õigus, ilma vanemate nõusoleku, või meditsiinilise kinnituseta, muuta rahvastikuregistris oma ametlikku sugu.

Sama seaduseelnõu varasemas versioonis sooviti kirurgilise soomuutmise vanusepiiri alandada 15 eluaastani, milleks poleks olnud noorel vaja ka vanemate, või hooldaja nõusolekut. Selline mõte maeti siiski juriidiliste probleemide ja märkimisväärse kriitika tõttu maha.

Toimetas Karol Kallas