Lars Gårdfeldt Foto: ReMix

Rootsi luterliku rahvuskiriku avalikult omasooihar vaimulik ja LGBTQ aktivist Lars Gårdfeldt lubas lõpetada normaalsete abielupaaride laulatamise. Tegemist on protestiga kiriku reeglite vastu, mis lubab vastselt ordineeritud vaimulikel keelduda laulatamast samasoolisi paare.

Gårdfeldt rääkis Rootsi raadiole (Sverige Radio) antud intervjuus, et nii kaua kui teised vaimulikud võivad keelduda homoseksuaalsete paaride abielutseremooniate läbiviimisest, siis keeldub tema heteroseksuaalsete paaride laulatamisest, vahendab ReMix. 

Omasooihar kirikuõpetaja esines raadios vastu käesoleva kuu keskel toimunud kiriku valimisi. Rootsi luterlikus kirikus on mitmeid poliitilisi parteisid, kes leiavad, et vaimulikel peaks olema vabadus öelda samasooliste paaride paari panemise soovile "ei".

Gårdfeldt leidis, et kui heteroseksuaalsed kirikuõpetajad võivad samasooliste paaride laulatamisest keelduda, siis peaks sama reegel kehtima ka vastupidises olukorras, ehk geivaimulikud peaksid saama keelduda samasooliste paaride laulatamisest.

"Ma tahan näidata kui absurdne, teoloogiliselt ja eetiliselt taunitav, on abielu keelamine seda soovivatele täiskasvanutele. Ma soovin debati teema õigeks seada. Me ei tohiks võtta tööle uusi omasooiharate inimeste vastu olevad preestreid. Me ei tohiks ordineerida preestreid, kes nõustuvad mõttega, et homoseksuaalsed inimesed on alaväärsed," rääkis Gårdfeldt Göteborgs-Postenile.

Vastalise vaimuliku sõnu kommenteerides leidis Göteborgi piiskopkonna pressiesindaja Torgny Lindén: "Meie riigis valitseb sõnavabadus. Lars Gårdfeldt sekkus debatti ja rääkis selliseid asju. Meil ei ole selle kohta mingeid arvamusi." 

Gårdfeldt on Rootsi kirikus olnud geiaktivist üle kahe aastakümne. Ta abiellus oma partneriga Kanadas 2006. aastal, enne seda, kui samasooliste abielud muutusid Rootsi kirikus lubatuks.

Rootsi kirik on samasooliste abielude teemal lõhki. Kuus üheteistkümnest nominatsiooniõigusega grupist leiavad, et vaimulikud ei tohiks sundida samasoolisi laulatama. Viis gruppi arvab, et see peaks olema kohustuslik.

Rootsi luterlik kirik on üle maailma tuntud oma äärmuslikult progressiusklike vaadete poolest, millest hoolimata on selle liikmeskond viimase kahekümne aasta jooksul drastiliselt vähenenud. Aastatel 2000 kuni 2019 lõpetas Rootsis tegevuse 104 kogudust. 2018. aasta arvestuste kohaselt kaotab Kirik 2028. aastaks kuni miljon liiget.

Septembri alguses pühitseti Londonis ametisse eestlasest Luteri kiriku geivaimulik Meelis Süld.

Toimetas Karol Kallas