Yasir Qadhi prognoosi kohaselt moodustub Rootsi suuruselt teise linna Malmö elanikkond vaid ühe generatsiooni möödudes enamjaolt moslemitest. Fotokollaaž: RMX News

Märkimisväärse furoori saatel võimule tulnud Rootsi praeguse valitsuse riigi tüüri äärde asumist tituleeriti riigis konservatiivide triumfina. Ent nagu teisteski Euroopa riikides, on ka Rootsis nominaalselt konservatiivsed jõud jätkanud tegelikkuses sisserändajate maale toomise poliitika viljelemist rekordiliste näitajatega. 

Rootsi ajalehe Expressen juhtkirjas kirjutatakse, et „palju Rootsi passe antakse välja inimestele, kes ei ole oma isikut tõendanud. See on aga ohtlik. Eriti arvestades, et Rootsi kodakondsust ei saa kord välja antuna tagantjärgi enam tühistada."

Uued andmed näitavad, et 2023. aastal sai 60 000 välismaalast Rootsi kodakondsuse, hoolimata sellest, et võimule tuli nn. "konservatiivne" valitsus, kelle üheks peamiseks valimislubaduseks oli panna pidurit Stockholmi pikka aega viljeletud avatud uste migratsioonipoliitikale. 

Nagu Expressen märgib, on Rootsis juba 20 aastat arutatud kodakondsuse rangemaid nõudeid ning töös on palju ettepanekuid kodakondsuse väljastamise karmistamiseks. 

Ometi on šokeeriv, et enamikku välja käidud meetmetest ei ole tänini kehtestatud, nagu näiteks nõue, et taotlejad peavad ilmuma füüsiliselt migratsiooniametisse, et esitada oma kodakondsuse taotlus. Samuti ei ole kodakondsuse taotlejad jätkuvalt kohustatud esitama teavet oma päritolu kohta ega andma mingisuguseid selgitusi selle kohta, millega nad tegelevad. 

Leht kirjutab, et Rootsi riik jätkab ebaõnnestunud migratsioonipoliitika viljelemist. „Kuid kõige hullem on see, et kodakondsus on väga tõenäoliselt antud paljudele inimestele, kellel pole selleks seadusest lähtuvat õigust. Piltlikult öeldes jagab Rootsi riik passe kõigile, kes neid vähegi tahavad. See on täiesti vastuvõetamatu ning kujutab endast julgeolekuriski Rootsi riigile ja elanikkonnale."

Lisaks märgib Expressen, et iga kolmas isik, kellele Rootsi kodakondsus antakse, ei ole suutnud oma identiteeti tõendada asukohamaa dokumentide puudumise tõttu. 

2015. aastal andis Rootsi migratsiooniamet kõigile süürlastele – või vähemalt kõigile inimestele, kes väitsid, et nad on Süüriast pärit – automaatselt alalise elamisloa. Paljudel juhtudel ei olnud nende isikut võimalik kuidagi kontrollida, sest paljud sisserändajatest ilmusid kohale ilma igasuguste paberiteta. Tänaseks on paljudele neist antud kodakondsus, ilma et Rootsi võimud teaksid, kellega tegelikult tegemist on. 

75 000 sisserändajast, kes taotlesid Rootsi riigilt 2023. aastal kodakondsust, said rahuldava vastuse kaheksa isikut kümnest ehk kokku 60 000 uut kodanikku, kellest omakorda 20 000-le anti kodakondsus, ilma et taotleja oleks Rootsi riigile esitanud ühtegi isikusamasust kinnitavat dokumenti. 

„Kehtiv olukord on täiesti vastuvõetamatu ning kujutab endast julgeolekuriski nii Rootsi riigile kui elanikkonnale. Terroristid ja spioonid võivad kehtiva süsteemi alusel probleemideta kodakondsuse saada, valetades oma identiteedi kohta. Kui nad on oma passi kord kätte saanud, on juba liiga hilja, kuna kodakondsuse äravõtmise meede ei ole endiselt riigi valitsuse poolt jõustatud," kirjutab Expressen oma kriitilises arvamusloos.

Toimetas Adrian Bachmann