ISIS. Foto: Flicr.com

Rootsi passiga džihadistid saavad sõjateelt tagasi tulles Lundi linnalt tasuta ehk maksudest rahastatud õppesõidud, eluasemed ja vabastuse võlgadest.

Lundi linnaisad leiavad, et džihadistidele tuleks pakkuda samasuguseid võimalusi, nagu kõikidele, kes organiseeritud kuritegevusega hüvasti jätavad.

"[Seda] võidakse kritiseerida, aga [ma arvan,] et meilt abi otsides peaksid [džihadistid] saama samasugust abi, kui teised," ütles Sveriges Radiole Lundi linna ekstremismi küsimuste koordinaator Anna Sjöstrand.

"Me ei tohi öelda, et kui sa oled teinud vale valiku, siis ei ole sul õigust tulla tagasi ja elada meie ühiskonnas," vahendab munitsipaalametnikku Breitbart.

Sjöstrand ja Lundi linnavalitsus usuvad riikliku vägivaldse ekstremismi koordineerimise komitee raportit, mis soovitab terroristid riigi raha eest Rootsi ühiskonda "taasintegreerida".

Raporti autor Christoffer Carlsson ütles Sveriges Radiole, et "küsimus on otseselt majandus- ja rahaasjades. Kui sa tahad tööturule tagasi integreeruda, siis võib sul olla vaja juhiluba, võlavabastust ja eluaset."

Ilma Rootsi maksumaksjate rahalise abita valitseb Carlssoni sõnutsi "suur risk, et [džihadistid] ei suuda lahkuda ekstremistlikust keskkonnast ning libisevad sellesse tagasi."

Sveriges Radio andmetel kaaluvad Carlssoni soovituste rakendamist ka Borlänge, Malmö ja Örebro.

Käesoleva aasta alguses sattus Örebro linnavalitsus kriitika alla pärast seda, kui oli võimaldanud tööalast väljaõpet ja praktikat kahele Süürias ISIS-e ridades võidelnud mehele.

Moslemid pöördusid kahekesi Süüriasse tagasi ning langesid lahingus.

Nagu on hoiatanud Lähis-Ida ja terrorismi uurija Magnus Norell, ei tohiks võimud kohelda islamismi võrdselt teist liiki ekstremismiga: kui tagasipöörduvaid terroriste ei karistata, julgustatakse sellega inimesi džihaadi lipu all reisimist jätkama.