Rootsi peaepidemioloog Anders Tegnell. Foto: Scanpix

Kuigi Rootsis pole seni alla 16-aastaste koroonaviiruse vastu vaktsineerimist vajalikuks peetud, tahab kohalik õpetajate ametiühing nüüd, et vaktsiini saaks kõik üle 12-aastased, vahendab The Local.

Praegu saavad üle 12-aastased süsti vaid juhul, kui neil on mõni terviseprobleem, mis neid viiruse suhtes haavatavamaks teeb. Juulis ütles riigi peaepidemioloog Anders Tegnell meediale, et sadade tuhandete laste vaktsineerimine pole põhjendatud seni, kuni koolides tekkivate nakkuskollete tagajärjel lastele tõsist kahju ei teki, kolded piiratuks jäävad ning üldisele viiruse levikule tõsist mõju ei avalda.

"Ravimeid ei tohi üldiselt kasutada, kui selleks vajadust pole, eriti muidu tervete inimeste peal," sõnas Tegnell.

Õpetajate ametiühing on aga eriarvamusel. "Näeme praegu, enne kooliaasta algust nakatumiste kasvu ühiskonnas tervikuna. Samal ajal on koolidel olnud raske, kui mitte võimatu, järgida distantsi hoidmise soovitusi," sõnas meediale ametiühingu juht Åsa Fahlén.

Kohalik terviseamet teatas, et esialgu vanusepiiri langetamine plaanis pole, kuid ei välistanud, et seda võidakse tulevikus teha. Terviseameti sõnul levitavad lapsed täiskasvanutest viirust vähem ja neid ei ähvarda üldiselt tõsise haigestumise oht.

Rootsi naabrite lähenemine antud küsimuses on eripalgeline – Soome ja Taani soovitavad vaktsiini üle 12-aastastele, Norra aga esialgu vaid täisealistele.

Toimetas Jaanus Vogelberg