Rootsi sotsiaaldemokraadist peaminister Stefan Löfven. Foto: Scanpix

Rootsi peaminister Stefan Löfven ütles kirikulehele antud usutluses, et inimeste võrdseid õigusi tunnistavas avatud ja demokraatlikus kirikus ei tohiks vaimulikud keelduda “homolaulatuste” läbiviimisest, nii nagu ka meditsiinitöötajad ei või keelduda abortide läbiviimisest, ning et sotsiaaldemokraadid tegutsevad selle nimel, et preestritelt see õigus ära võetaks.

“Meie, sotsiaaldemokraadid, tegutseme selle nimel, et kõik [Rootsi luterliku kiriku] preestrid laulataksid kõiki, kaasa arvatud samasoolised paarid. Kui sa oled ämmaemand, siis tuleb sul teha aborte või sa pead leidma teise ameti. Sama kehtib preestrite kohta, kes ei soovi homoseksuaale laulatada,” ütles peaminister usutluses Rootsi luterliku kiriku ajalehele Kyrkans Tidning.

Rootsi luterlikus kirikus on “homolaulatused” lubatud alates 2009. aasta maikuust, kuid praegu on vaimulikul õigus samasoolise paari laulatamisest keelduda. Sel juhul peab aga kogudus leidma teise vaimuliku, kes “laulatuse” ikkagi läbi viiks.

Peaminister Löfven, kes ise pole usklik, toetab Rootsi kiriku kirikukogule (kyrkomötet) esitatud otsuse eelnõud, mis seab vaimuliku ordineerimise eeltingimuseks kandidaadi valmiduse ka samasoolisi paare “laulatada”.

“Ma saan aru, et inimestel võib olla usulistel põhjustel keeruline sellega leppida, kuid avatud, demokraatliku kirikuna seisab kirik kui organisatsioon kõigi inimeste võrdsete õiguste eest. Inimestel, kes vaatamata nende soole teineteist armastavad, peaks olema samasugune õigus abielluda,” rääkis Löfven.

Kuigi Rootsi luterlik kirik ei ole enam alates 2000. aastast riigikirik, otsustavad kiriku kõrgeimas esindusorganis kiriku siseasju poliitiliste erakondade esindajad.

Uudise vahendas ingliskeelne veebileht The Local, rootsikeelset intervjuud kiriku ajalehele Kyrkans Tidning võib lugeda siit.

Meie Kirik / Objektiiv