Foto: Bigstockphoto

Rootsi suurim tuulepark läheb vähese toodangu, energiakriisi hinnatõusu ja liigoptimistlikust energiamüügilepingust saadud kahjumi tõttu saneerimisele. 

Eelmisel aastal tõi Rootsi suurim tuulepark Markbygden Ett ligi 114 miljonit eurot kahjumit. Praegusel aastal on jooksvat kahjumit kogunenud juba 52 miljonit eurot, osutab Postimees. 

Suurte kahjumite põhjuseks on enne energiakriisi 2017. a. sõlmitud pikaajaline energiamüügileping (nn PPA-leping) Norra alumiiniumitootja Norsk Hydroga, mille kohaselt kohustub Markbygden Ett müüma Norsk Hydrole kindlas määras elektrienergiat. Kui mingitel põhjustel tuulepark energiat piisavalt ei tooda, siis kohustub ettevõtte ostma puuduoleva elektrienergia börsilt. Samas on müügilepingus hind fikseeritud, börsil aga teeb elektrihind suuri hüppeid. Loodetust väiksem tuuleenergia toodang ja kõrged börsihinnad ongi kahjumi põhjuseks.

Hetkel ei suuda Markbygden Ett Norsk Hydrole enam ka kokkulepitud mahus elektrienergiat müüa, mistõttu soovib Norsk Hydro selle eest ka omakorda kompensatsiooni. 

Markbygden Ett soovib kahjumlikust lepingust välja astuda, kuid Umeå kohtu tellitud ekspertiisi kohaselt tuleks neil kliendile tasuda sellisel juhul mitme miljardi Rootsi krooni jagu hüvitist. 

Markbygden Etti suuromanik on 75%-ga Hiina riigiettevõte China General Nuclear Power Group. 

Toimetas Markus Järvi