Rootsi uus valitsus Foto: Scanpix

Esmaspäeval kinnitas Rootsi parlament uueks peaministriks moderaadi Ulf Kristerssoni, kes soovib viia läbi mitu põhimõttelist muudatust.

Rootsi uue koalitsiooni moodustavad moderaadid, kristlikud demokraadid ja liberaalid, koostööd soovitakse teha ka demokraatidega, vahendab ERR.

Uuel võimuliidul on ees mitu olulist muudatust, millega tahetakse võtta kardinaalselt teine suund võrreldes seniste valitsuste poliitikatega. "Rootsis on praegu mitu kriisi. Ma leian, et keegi ei arva, et uue valitsuse ees seisvad väljakutsed saavad olema kerged," lausus peaminister. 

Valimiskampaania keskendus paljuski lokkavale kuritegevusele. Kristerssoni valitsus tahab anda politseile volitusi juurde ja sellega panna piir kuritegevuse kasvule. Tõsist peavalu valmistab Rootsile sisserändajate asumites toimuvad gängide omavahelised arveteklaarimised, milles on saanud surma ka süütud linnakodanikud.

Teiseks soovib uus valitsus karmistada immigratsiooniseadusi.

Lisaks eelnevale sõnas uus peaminister, et senine heaoluühiskond, kus inimesed elavad tööl käimise asemel sotsiaaltoetustest, ei saa enam edasi kesta. Tööl käimine peab olema tulusam kui toetustest ära elamine, sõnas Kristersson. 

Veel ühe märkimisväärse muudatusena kaotab uus valitsus ära keskkonnaministeeriumi, osutades sellele, et keskkonnateemale on seni ebaproportsionaalselt palju tähelepanu pööratud võrreldes muude oluliste küsimustega. Keskkonnateemad viiakse loodava kliima- ja ettevõtlusministeeriumi alla. Uueks kliima- ja keskkonnaministriks sai liberaalist 26-aastane Romina Pourmokhtari, mis viitab samuti keskkonnateema osakaalu vähendamisele. Rootsi uus energeetika- ja äriminister Ebba Busch, kellest saab Pourmakhtari ülemus, sõnas, et kliimaprobleemi lahendamine on eeskätt tööstuse- ja transpordisektori ümberkujundamine. 

Muudatused leiavad aset ka välispoliitikas. Rootsi uus välisminister Tobias Billström sõnas ajalehele Aftonbladet, et senine "feministlik välispoliitika" on möödanik. "Me ei aja feministlikku välispoliitikat. Sellel nimetusel ei ole olnud mõistlikku tähendust. See on jätnud varju fakti, et Rootsi välispoliitika peab põhinema Rootsi huvidel ja Rootsi väärtustel," osutas Billström.

Toimetas René Allik