Pildil kogenud meremees Mart Saarso. Foto: Scanpix

Enne riigikogu valimisi EKRE ridadest välja astunud ja hiljuti Facebookilt juba kolmanda 30-päevase blokeeringu saanud kogenud meremees Mart Saarso ütles Objektiivile antud kommentaaris, et vastupidiselt presidendi poolt hiljuti riigikogus kantud dressipluusil esitletud loosungile ei ole sotsiaalmeedias enam sõna vaba. 

Kuuldavasti karistas Facebook Teid hiljuti 30-päevase blokeeringuga absurdsel põhjusel. Palun selgitage lähemalt, mille eest Te blokeeringu saite?

Postimehe ajakirjanik Kristina Herodes intervjueeris noort moedisainerit Karl Christoph Rebast. Mind pahandas noore mehe suhtumine kaitseväeteenistusse ja eneseimetluslik arrogantne suhtumine "neisse, kes on halli-massi-täited". Kaitseväes on teeninud ja teenivad auga vägagi säravad tähed. Kommentaar, mille eest mind 30 päevaks blokeeriti kõlas järgmiselt: "Kui see Rebane minu teele peaks sattuma, siis annaksin talle rohtu, mida minu lapsepõlves kutsuti kaseurvaplaastriks. See pidavat aitama mõistuse alumisest otsast ülemisse ajada."

Saarso kriitika objektiks olnud artikkel Postimehes. Ekraanitõmmis

On Teil mingitki aimdust, kes võis olla see isik või need isikud, kes Teie postituse peale kaebasid ning blokeeringu esile kutsusid?

Ei, mul pole õrna aimugi ja ma ei oska ega ka taha kedagi kahtlustada. Mul on hetkeseisuga Facebookis 1990 sõpra ja ilmselgelt ei jaga nad kõik minu vaateid sajaprotsendiliselt, mis on ju täiesti loomulik. Olen keeldunud sõbrakutsetest, mis ilmselgelt lõhnavad pettuse järele. Igal muul juhul olen ikka sõbraks võtnud. Mõne tõepoolest pahatahtliku solvaja olen ka nimekirjast kustutanud. Spetsiaalselt nuhkida pole ma üritanud, sest see tegevus oleks mulle vastumeelne ning ei kuulu minu repertuaari.

Kas olete ka varem saanud Facebookilt blokeeringuid? Kui jah, siis mille eest ja kui pikaks ajaks?

Praegine blokeering on vist kokku neljas või viies. 30-päevaseid on nüüdseks siis kolm. Blokeeringu põhjus on alati see, et olen eksinud "against our community standards on hate speech" (Facebooki kasutajatingimustes sätestatud vihakõne keelu vastu – toim). Olen kritiseerinud LGBT propagandat, massilist illegaalset immigratsiooni, laste ostmist välismaalt, kristlike pereväärtuste mahategemist jne.

Täpset arvestust ma pole pidanud, kuid kõige esimene blokeering oli selle eest, kui tsiteerisin aastatetagust Delfi kommentaatorit, kes ütles homoabielude ja nende lapsendamisõiguste nõudmiste kohta musta huumori rubriiki kuuluvad sõnad: "Vana Aadu ajal pandi peded laagris kirka ja labidaga paari ja need jäid ka varsti leseks."

See ei olnud minu lause, vaid tsitaat, millele tookord ka tähelepanu juhtisin. See blokeering määrati mulle umbes poolteist aastat hiljem, kui olin eelnimetatud tsitaadi kommentaarina postitanud.

Olete Te Facebooki poolt määratud blokeeringuid vaidlustanud? Kui olete, siis kas Facebook on vaidlustamistele üldse vastanud? Ja kui on, siis kas mõnigi vaidlustamine on ka rahuldatud?

Jah, olen klikkinud seda taotlust, et asi uuesti läbi vaadataks, kuid mingit vastust pole kunagi saanud, rääkimata minu vaidlustuste rahuldamisest.

Kas Teie hinnangul peaks Eesti seadusandja kuidagi seda reguleerima, et välismaised korporatsioonid ei saaks Eestis oma teenuseid osutades teha seda nii meelevaldselt inimesi maailmavaatelistel alustel diskrimineerides? Milliseid ettepanekuid Teil selles osas oleks.

Ma ei ole paraku ei jurist ega ka IT asjatundja, vaid meremees ning mul puudub ettekujutus, kas ja mil määral Eesti seadusandja seda üldse teha saaks. Küll aga tervitan ma ebasündsas riietuses riigikogusse ilmunud presidendi dressipluusil olnud loosungit "SÕNA ON VABA", aga ainult loosungit, mitte tema solvavat käitumist riigikogu liikmete suhtes. Sõnavabadus on põhiõigusena kirjas meie põhiseaduses ja see peab võrdselt kehtima kõigile kodanikele. Tänase seisuga see kahetsusväärselt enam nii ei ole, kindlasti mitte sotsiaalmeedias.

Toimetas Varro Vooglaid