Foto: Bigstockphoto

Saksamaal on alates 1. oktoobrist jätkuvalt FFP2-maski kandmise kohustus hooldekodudes. Saksa hooldekodude liit nõudis juba oktoobris selle koroonapiirangu tühistamist.

"Nad [hooldatavad] on meie juures oma kodus ja me tahame neile ka seda tunnet anda, et nad kodus on," sõnas meediakanalile BR24 Würzburgi hooldekodude eest vastutav Eva von Vietinghoff-Scheel. "Kõigel muul pole inimväärikusega midagi pistmist."

Saksa infektsiooniseadus sätestab, et alates 1. oktoobrist peavad hooldekodude elanikud jätkuvalt kandma FFP2-maski. Erand kehtib ainult siis, kui hooldekodu elanik on oma toas. Ühisruumides ja üksteisega suheldes on mask kohustuslik. 

Seda koroonapiirangut on kritiseerinud ka Baieri tervishoiuministeerium, kuna see ei ole praktiline ja on igapäevaselt teostamatu. Seetõttu on Baierimaal asuvate hooldekodude elanikud ühisruumides veedetaval ajal maskikohustusest vabad. Samas peab koridoris liikudes endiselt maski kandma.

Teistes liidumaades aga järgitakse koroonapiirangut väga täpselt.

Igapäevaselt tekitab maskikandmine suuri probleeme. Nii näiteks peavad vanurid rääkides maski ära võtma, kuigi see on seadusega keelatud, vastasel juhul ei saa nad tihti üksteisega vesteldes kõnest aru. Samuti on maskikandmine väga häiriv töötajatele, sest see on väsitav, ebamugav ja tekitab õhupuudust. 

Von Vietinghoff-Scheel osutab sellele, et seadusandja peab mõistma, et hoolekande alused hoolekodudes elavad, see on nende kodu. Tema sõnul tuleb hooldekodu võtta eluruumina nagu kodugi, kus maskikohustust ei ole. "See on nende kodu, nad elavad siin," rõhutas von Vietinghoff-Scheel ja nõuab, et hooldekodudele kehtiksid tavaliste kodudega sarnased reeglid. 

Toimetas René Allik