Thüringeri põhiseaduskaitseameti juht Stephan Kramer Foto: Scanpix

Vastupidiselt Saksa siseministri Nancy Faeserile valmistab kontrollimatu sõjapõgenike riiki sisenemine Saksa julgeolekuteenistustele muret, kirjutab Handelsblatt.

Thüringeri liidumaa põhiseaduskaitse president Stephan Kramer nõuab kõikide sõjapõgenike registreerimist. "Kogu abi, kaastunde ja praeguse olukorra humaansuse juures ei tohi me oma kodanike ja meie rahva julgeolekut silmist kaotada," sõnas Kramer ajalehele ja lisas, et me peame teadma, kes meie piiri ületab, et saada siin kaitset, toetust ja kogeda suuremeelsust ning siin võimalusel oma uus elu üles ehitada.

Kramer rõhutab, et oht ei lähtu mitte sõjapõgenikest, vaid nendest inimestest, kes praegust olukorda, nii põgenikevoolu kui ka humanitaarabi, ära kasutavad. Nii võivad näiteks islamiterroristid puuduvat piirikontrolli ära kasutada, et võimalikke atendaatide korraldajaid Euroopasse saata. 

"Islamiterrorism ei ole möödas, isegi kui me seda uskuda tahaksime," möönab Kramer ja lisab, et Saksamaa peaks spionaažiks ja sabotaažiks valmis olema.

Kramer osutab, et praegu on hakanud ka organiseeritud kuritegevus olukorda ära kasutama.

Saksa siseministeeriumil on hetkel andmeid 50 000 Ukraina sõjapõgeniku kohta, kuid tänu piirikontrolli puudumisele on ministeeriumi hinnangul sisserännanud sõjapõgenikke tunduvalt rohkem. 

Piirikontrolli taastamist nõuab ka Saksa politseinike ühendus. "Mitte keegi ei mõtle sellele, et neid inimesi eemale peletada, kes Ukrainast Poola ja sealt edasi Saksamaale reisivad. Meie abivalmidus võib aga hakata tekitama probleeme, kui me ei tea, kes meile tulevad," lausus ühenduse esimees Rainer Wendt.

Nagu Poola välisministeerium on teatanud, on enamik sisserändajaid sõjapõgenikud Ukrainast. Kuid piiri on soovinud ületada ka inimesed Usbekistanist, Valgevenest, Indiast, Nigeeriast, Alžeeriast, Marokost jne. 

Toimetas René Allik