Koroonapandeemia ajal kehtestatud täielik kogunemiskeeld oli Saksa kõrgeima halduskohtu (Bundesverwaltungsgericht) otsuse kohaselt ebaproportsionaalne.
Keelu kehtestanud ametkonnad võisid eeldada, et muud kaitsemeetmed poleks olnud sama tõhusad, vahendab Die Welt kohtuotsust. „See eesmärk ja eesmärgi eeldatav saavutamine olid aga ebaproportsionaalsed lähtudes põhiõiguste riive raskusest," märkis kohus ja leidis, et seetõttu oli kogunemiste täielik keelustamine „raske kogunemisõiguse riive".
Rasket põhiõiguste riivet ei muuda ka tõsiasi, et erandkorras võis kogunemiseks luba taotleda. Kohtu hinnangul oleks pidanud jätma vabaks vähemalt piiratud osalejate arvuga kogunemised.
Kohus osundas, et koroonameetmetest ja reeglitest ei olnud selgelt aru saada, millistele eeldustele pidid erandkorras lubatavad kogunemised vastama, mistõttu liidumaad oleksid pidanud vähemalt lubama piiratud osalejatega kogunemist vabas õhus ja kaitsemeetmeid kasutades.
Saksa kõrgeima halduskohtu otsus põhineb 36-aastase kodaniku kaebusel, kes esitas selle Saksimaa halduskohtule ning soovis, et kohus tunnistaks kehtetuks tervishoiuministeeriumi poolt kehtestatud koroonapiirangud, mis keelasid kogunemised. Saksi liidumaa halduskohus kaebust ei rahuldanud, misjärel jõudis kohtuvaidlus lõpuks kõrgeimasse halduskohtusse.
Toimetas René Allik