Vaatamata energiakriisile ei ole Saksa rohelised nõus põlevkivielektrijaamade kasutuse aega pikendama, vahendab Die Welt.
Praegune Saksa valitsuskoalitsioon on oma koalitsioonilepingus sätestanud põlevkivielektrijaamade kinni panemise hiljemalt aastaks 2030. Energiakriisi valguses on hakanud tulema ettepanekuid, et seda tähtaega tuleks edasi lükata, kuid rohelised ei taha sellest midagi kuulda.
"On hädavajalik, et me astume 2030 põlevkivist välja, ainuüksi juba seepärast, et kliimaeesmärke saavutada," sõnas roheliste partei juht Ricarda Lang.
Kindel energiavarustus ja võitlus kliimakriisiga olevat sama medali kaks külge. "See, kes neid omavahel vastandab, paneb teadlikult meie toimetuleku ja tulevaste põlvede vabaduse mängu. Mitte keegi ei saa endale lubada käituda nii, nagu kliimateema võiks oodata."
Saksa põlevkivikomisjon otsustas 2019. a. jaanuaris väljuda põlevkivi kasutamisest 2038. aastaks. Praegune koalitsioon aga tõi selle tähtaja lähemale, 2030. aastaks, et saavutada kliimaeesmärgid. Samal ajal on tähtaeg suure küsimärgi all energiakriisi tõttu ja ka vajaduse pärast säilitada pikemalt reservvõimsusi.
Tee energiakriisist välja on päike ja tuul, on Lang seisukohal. "Ja me saavutame selle, et 2035. aastaks tuleb energia 100 protsenti taastuvenergiast," lisas Lang.
Aastaks 2030 on põlevkivist loobumise seadnud eesmärgiks ka mitmed teised riigid, sh Eesti. Energiakriisis on tähtaegu pigem lähemale nihutatud, kui võetud aega, kuni energiakriis on ületatud.
Toimetas René Allik