Voith Group'i tootmisüksus Foto: Scanpix

Ajalehele Die Welt antud usutluses tunnistas Saksa ülemaailmse tööstuskonglomeraadi Voith Groupi juht, et Saksamaa Liitvabariigi energeetika- ja rohepoliitikad on viimas Euroopa majandusmootorit deindustrialiseerumise piirimaile. 

Toralf Haag juhib Voith Groupi, mis on maailmas tuntud peamiselt energeetika, autotööstuse ning paberitööstuse kontsernina. Die Weltile antud intervjuus väidab Haag, et Saksamaa on kaotamas kiiresti oma tööstusriigi DNAd, kuna välisinvestorid on hoidumas riiki investeerimast seoses Berliini rohepöörde poliitika ning kontrolli alt väljunud seadusandlusega, mis muudab ettevõtluse viljelemise võimatuks. 

"Meil on üha keerulisem võtta vastu otsuseid Saksamaale investeeringute tegemiseks," väidab Haag. Tema sõnul on Saksamaa olukorras, kus kontsernide administreerimine ja inseneeria harud võivad küll endiselt tegutseda Saksamaal, ent tootmisüksused on viidud üha enam välisriikidesse, mille bürokraatlikud nõuded on mõistuspärasemad ning mis ei viljele sedavõrd innukalt energeetika alaseid kasinuse meetmeid. 

"Kui aus olla, siis me seame uusi tootmisüksusi üles Aasias, USAs ja Ida-Euroopas, kuna energeetika ja administreerimise kulud on nendes regioonides tagasihoidlikumad," lausus Haag. "Ma soovin, et Berliinis ministeeriumites pesitsevad ametnikud tuleksid ja vaataksid, mida nende poolt lakkamatult vastu võetavad määrused tähendavad ettevõtte võimele oma tööd jätkata… et kas need nõuded on üldse mõistlikud".

Hiljuti Saksamaa keskmise suurusega ettevõtete assotsiatsiooni poolt läbi viidud küsitluse kohaselt kaaluvad 22% Saksamaa keskmise suurusega ettevõtetest kodumaalt lahkumist ning 26% tootmise täielikku lõpetamist. 

Toimetas Adrian Bachmann