Grohnde tänaseks suletud tuumajaam Saksamaal Foto: Bigstockphoto

Tõusvad energiahinnad ja langev varustuskindlus ohustavad konkurentsivõimet ja heaolu, osutavad Saksa teadlased tõsistele probleemidele.

Kliimamuutus ja energiakriis on mitmed riigid viinud selleni, et tuumaelektrijaamu peetakse senisest veel olulisemaks, vahendab Die Welt. Saksamaa on justkui erijuhtum – kuigi puudub nimetamisväärselt püsivaid energiatootmisallikaid (peale fossiilse põlevkivi ja gaasi), tahab Saksa valitsus sellele vaatamata viimased tuumaelektrijaamad kinni panna ning toetuda edaspidi kõikuvale ja ebakindlale tuule- ja päikseenergiale. Kakskümmend professorit erinevatest Saksa ülikoolidest nõuavad Saksa energiapöörde korrektuuri. 

Oma "Stuttgardi avalduses", mis äsja avaldati, nõuavad professorid tuumaelektrijaamade juurde tagasipöördumist ja tuumaenergia võtmist "kliimakaitse sambana" tuule- ja päikseenergia kõrval.

"Me nõuame kohest tuumaelektrijaamadest loobumisest lõpetamist ja ohutustehniliste tegevuslubade ülevaatamist, et võimaldada Saksa tuumaelektrijaamadel edasi toimida," kirjutavad teadlased. "Saksamaa manööverdab end energiapuudusesse ühepoolse keskendumisega päiksele, tuulele ja maagaasile." Avaldus tehakse ka avalikuks allkirjade kogumiseks, 50 000 allkirja kogunemisel saavad teadlased oma seisukohti seaduse alusel ka parlamendi komisjonile selgitada. 

"Teaduses on üha enam leviv konsensus, et Saksamaa ei tohi enam ignoreerida maailma kliimanõukogu seisukohti selles, et tuumaenergia on kliimakaitsetehnoloogia," sõnas avalduse algataja André Thess, energiasalvestuse professor Stuttgardi ülikoolist. 

Peamised tuumaenergia vastased on Saksamaal roheliste partei, kes pelgab radioaktiivset kiirgust ja tuumaelektrijaamade energiatoomisjääkide ebapiisavaid ladustamisalasid. Kuid isegi Jaapan ja Ukraina jätkavad tuumaenergiaga, kuigi nende vanades tuumajaamades on toimunud peamised tõsised avariid. 

Toimetas René Allik