Saksa tervishoiuminister Karl Lauterbach, 14. veebruar 2023 Foto: Scanpix

Saksa Liitvabariigi tervishoiuminister Karl Lauterbach on asunud tegema poliitilisi pöördumisi, milles tervishoiukriisid on seostatud ühemõtteliselt rohepöörde ja kliimamuutuste ideoloogilise agendaga. 

Alles 2021. aasta alguses sildistas Lauterbach teleintervjuus kõiki "vandenõuteoreetikuteks", kes prognoosisid, et koroonapiirangud saavad olema katselavaks tulevikus kehtestatavatele kliimapiirangutele ja osutas, et nende seisukohti ei ole vaja tõsiselt võtta. 

Ent 2022. aasta arvukates sõnavõttudes sidus Lauterbach kliimapoliitika ise ühemõtteliselt tervishoiupoliitikaga, jõudes novembris 2022 punkti, milles deklareeris, et "kõikide tervishoiukriiside juurpõhjuseks on kliimamuutus".  

Lauterbachi kuulumises rohepöörde ideoloogide sekka ei jäänud mingisugust kahtlust juba detsembris 2020, mil ta väitis, et koroonapiirangute sarnased drakoonilised meetodid on tulevikus vaja rakendada kliimamuutustega võitlemise teenistusse. 

Saksa suurväljaandele Die Welt antud intervjuus väitis Lauterbach, et "kliimamuutustega võitlemiseks on meil vaja hakata rakendama meetmeid, mis on samasugused isikuvabaduste kärpimisetega, mida me rakendame koroonaviiruse leviku piiramiseks… kahjuks ei saa me kunagi töötada välja vaktsiini CO2 heitgaaside tarbeks". 

2022. aasta 23. juunil Heidelbergi Rahvusvahelisele Terviseinstituudile peetud kõnes esitas Lauterbach rohepöörde nõudlejate poolt armastatud üleskutse loobuda liha söömisest või viia see miinimumini, et muuta võimalikuks süsihappegaaside järsk ja drastiline langus. 

Toimetas Adrian Bachmann