Kivisöejaam Hiinas. Foto: Bigstockphoto

Saksamaa kliimasaadiku väitel on kliimamuutuste vastu võitlemise ülemaailmsete eesmärkide saavutamisel otsustava tähtsusega asjaoluks, millises tempos Hiina on valmis vähendama oma kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

„See, mida Hiina otsustab teha oma riiklikus kliimapoliitikas, on tõenäoliselt kõige olulisem, et hoida 1,5 kraadi (globaalse temperatuuri vähendamise) eesmärki silmapiiril," sõnas Saksamaa rahvusvaheliste kliimameetmete erisaadik Jennifer Morgan Bloombergi uudistekanali vahendusel.

Saksamaa rajas hiljuti Hiinaga kliima ümberkujundamise dialoogi formaadi, et töötada välja võimalused energiaülemineku kiirendamiseks. Selle eesmärk on hoida globaalse soojenemise ära hoidmiseks seatud 1,5 kraadist eesmärki teostatavana. 

Juunis, vahetult enne oma visiiti Jaapanisse ja Hiinasse, lausus Saksamaa kliimavolinik, et „Hiina panus on otsustavaks faktoriks meie jõupingutustes Pariisi kliimaeesmärkide saavutamiseks ja kõige tõsisemate kliimakahjude vältimiseks".

Hiina on tõusnud taastuvenergia investeeringute ja tootmisvõimsuse paigaldamise poolest maailmas juhtivaks riigiks. Samal ajal on Ida-Aasia gigant ühtlasi ka maailma suurimaks kasvuhoonegaaside tekitajaks, mis teostab jõuliselt kivisöel töötavate elektrijaamade rajamist. 

Möödunud aastal investeeris Hiina kokku 676 miljardit dollarit oma energia üleminekusse, teatasid riigi ametiasutused augustis.

Alates 2013. aastast on Hiina üksi vastutanud üle 40% maailma taastuvenergia tootmisvõimsuse iga-aastasest lisandumise eest. 2023. aastal moodustasid Hiina uued taastuvenergia võimsused üle poole maailma roheenergia koguvõimsusest, teatas valitsus.

Hiina ei ole aga veel saavutanud oma süsinikdioksiidi heitkoguste tippu, kuna tegemist on hiiglasliku populatsiooniga ning kiiresti areneva majandusega riigiga, mistõttu Peking on tõrjunud väljaspoolt tulevat survet kiirendada üleminekut nn. "roheenergiale".  

„Me ei tohiks unustada, et Hiina on endiselt veel arenguriik, mis moderniseerib oma majandust tohutu rahvaarvu hüvanguks," sõnas Hiina riikliku energiaameti õiguse ja institutsioonilise reformi juht Song Wen augusti lõpus meediale.

Toimetas Adrian Bachmann