Saksamaa administratiivkohus otsustas, et riigi põhiseaduse kaitsmise ametil on vaba voli nuhkida piiramatus ulatuses opositsioonipartei Alternatiiv Saksamaale poliitikute järele.
Alternatiiv Saksamaale (AfD) kaotas 13. mail Münsteri kõrgemas administratiivkohtus vaidluse põhiseaduse kaitsmise ametile (Bundesamt für Verfassungsschutz; BfV), kes tohib käidelda parempoolset opositsiooniparteid "paremäärmusluses kahtlustatava juhtumina". AfD lubas kaevata kohtuotsuse edasi riigi kõige kõrgemaksse põhiseaduse kohtusse, vahendab ReMix.
Väidetavalt tähendab kohtu otsus, et BfV-l on õigus võtta kasutusele jälgimistehnoloogia "viimased sõnad" ja lugeda AfD liikmete e-kirju, kaevata üles nende ilmavõrgu tegevuse ajalugu ja jälgida suhtlusrakendusi. BfV ja teiste jõuametkondade jälgimisvõrku võib sattuda sisuliselt iga inimene, kellel on, elik on kunagi olnud, mingisugunegi kokkupuude mõne AfD liikmega.
AfD on küsitluste järele Saksamaal parteide populaarsuse edetabelis teisel kohal.
Kommentaatorid juhivad tähelepanu, et BfV-d juhib ühispartei konservatiivide Kristlik-Demokraatliku Liidu poliitik Thomas Haldenwang, kelle kohta nenditakse, et tegemist "marutõbise AfD vastalisega". CDU näeb AfD-d oma suurima konkurendina ja taotleb koos pahem-progressistlike Saksamaa poliitiliste jõududega juhul, kui AfD-d päris ära keelata ei õnnestu, viimase tegevuse piiramist ning segamist nii suures ulatuses kui vähegi võimalik. Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) on Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni Euroopa Rahvapartei üks mõjukamaid liikmeid ja Eesti Isamaa sõsarpartei.
Münsteri Kõrgema Administratiivkohtu kohtunike sõnul on "piisavalt tõendavaid tõiku, et AfD püüdleb tegevuste poole, mis on suunatud teatud inimgruppide väärikuse ja demokraatia põhimõtte vastu".
Kohtu sõnul "on piisavalt tõendatud kahtlus, et märkimisväärne osa AfD poliitikuid on seadnud poliitiliseks eesmärgiks vähendada sisserändajate, kes on saanud Saksamaa kodakondsuse, õiguseid. Sellised arengud kujutavad endast inimese õiguste vähendamist sõltuvalt tema taustast ja see pole põhiseaduses lubatud ning ei ühti inimväärikuse garantiiga."
AfD kohtukaotus tähendab Saksamaa ühisparteile pidupäeva. Sotsiaaldemokraadist (SPD) siseminister Nancy Faeseri sõnul kohtu otsus "kaitseb demokraatiat".
"Meie põhiseadusele ehitatud riigil on instrumendid, mis kaitsevad meie demokraatiat seestpoolt tulevate ohtude eest. Täpselt neid vahendeid kasutas ja nende kasutamise õiguspärasust kinnitas taas sõltumatu kohus," rääkis sotsiaaldemokraat.
Faeseri kinnitusel on BfV-l nüüd "selge seaduslik mandaat äärmusluse vastu tegutsedes kaitsta meie demokraatiat. See (BfV) tegutseb sõltumatult." Väidetavalt sõltumatu BfV on tehniliselt siseministeeriumi haldusalas. Minister ise on kuulus oma AfD vastu suunatud raevukate sõnavõttude poolest.
AfD sõnul keeldus administratiivkohtu kohtunik Gerald Buck lisamast kohtuasja partei kaitseks esitatud 470 tõendit ja nende kaitse tunnistuste andmise aeg jäeti kohtu poolt märkimisväärselt lühikeseks. Kohtuniku sõnul ei olnud AfD esitatud tõendid kas kohtuasja mõistes olulised või oleksid paljastanud, milliste meetoditega BfV teeb oma tööd.
BfV tunnistab, et selle agendid on pugenud AfD-sse.
BfV kavatseb peatselt viia kohtusse järgmise "kindla paremäärmusluse juhtumi", mis võib väidetavalt tekitada võimaluse partei ära keelata.
Toimetas Karol Kallas