Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius ja kantsler Olaf Scholz Foto: Scanpix

Valgusfoori valitsuskoalitsiooni menukus sakslaste seas on niivõrd madal, et ajakirjanduse andmetel kaalutakse sotsiaaldemokraadist kantsleri Olaf Scholzi asendamist kaitseminister Boris Pistoriusega. 

Kui Saksamaa Rohelistest, Sotsiaaldemokraatidest ja Vabadest Demokraatidest "valgusfoori" koalitsiooni toetus valijate seas on niigi madal, siis krooniks sellele on valitsuse juhti Scholzi tabanud korruptsioonisüüdistus aastate tagant, kui ta oli rahandusminister, vahendab ReMix.

Ajal kui Scholz oli Angela Merkeli 4. valitsuse asekantsler ja rahandusminister, leidis Saksamaal aset üks selle ajaloo suurimaid rahapettuseid, kui maksete haldamise ettevõte Wirecard "kaotas ära" 1,9 miljardit eurot.

Väidetavalt oli Scholz seotud Wirecardi Aasia äride juhi Jan Marsalekiga ja Saksamaa valitsus polnud kuigi agar maksehalduri kuritegusid uurima. Samuti pole Saksamaa rahandusministeerium avaldanud tänaseni dokumente Scholzi ja rahandusvaldkonna lobistajate kohtumiste kohta.  

Marsalek põgenes skandaali alguses Saksamaalt ja varjab täna ennast kas Venemaal või Valgevenes.

Scholzi valitsuse tänast valitsemisega hakkama saamist iseloomustatakse sõnaga "kaos" ja sarnaselt arvavad sellest ka valijad. Kaks kolmandikku inimestest pole kantsleri tööga rahul ja suurem osa sakslastest soovib erakorralisi valimisi. 

Arvamusküsitluste kohaselt on sotsiaaldemokraadist kaitseminister Pistorius hetkel üks populaarsemaid Saksamaa poliitikuid.

Toimetas Karol Kallas