Saksamaa majandusministri Robert Habecki sõnul on hoolimata energiakriisist vähetõenäoline, et riigi kolme allesjäänud tuumajaama tööiga pikendatakse. Kuid ta lisas, et vajadusel võib Baieri tuumajaam vajadusel veel töösse jääda.
Saksamaa majandusminister Robert Habeck ütles pühapäeval, et riigi viimase kolme tuumajaama töös hoidmine aitaks vähe kaasa riigi energiakriisi lahendamisele, vahendab Deutsche Welle.
Habecki sõnul säästaks aasta lõpus suletavate tuumajaamade tööea pikendamine ainult 2 protsenti gaasikasutust. Ta lisas, et arvestades sellega, kui vähe seeläbi säästetakse, oleks tegemist vale otsusega.
Samas ütles minister, et ta kaalub ühe Baieris asuva tuumajaama tööea pikendamist, kui vajadus seda nõuab. Selleks teostatakse riigi elektrisüsteemi koormustest, et arvutada, kuidas riik tuleks toime olukorraga, kus Venemaa lõpetab talvel ära oma gaasitarned. Testi tulemused peaksid selguma mõne nädala jooksul.
Baierimaa on suur tootmiskeskus, mis sõltub gaasiküttega elektrijaamadest ning kus on vähe söeelektrijaamu ja madal tuuleenergia tootlus.
Saksamaa on vähendanud tuumaenergia kasutamist alates vastava seaduse vastuvõtmist eelmise kantsleri Angela Merkeli valitsuse poolt 2011. aastal, mil toimus Fukushima tuumaõnnetus Jaapanis.
Samas on rohkem tekkinud neid, kes soovivad jätta vähemalt mõned tuumajaamad kasutusse, arvestades energiahindade tõusu viimastel aastatel ning pingeid Venemaaga, kes on olnud üks Saksamaa peamisi energiaga varustajaid. Kuid valitsus, ei ole andnud märku, et kaaluks Merkeli ajastu poliitika ümbervaatamist.
Habeck: gaasipuuduse pärast ei tasu paanikasse sattuda
Habeck rääkis ühtlasi, et võimaliku gaasipuuduse tõttu külmematel kuudel ei tasu paanikasse sattuda, lisades, et kui majapidamised ja tööstus vähendavad oma gaasitarbimist 15-20%, "siis on meil väga hea võimalus talv üle elada."
Tema sõnul ei tekiks mingit olukorda, kus kõik gaasitarned riiki täielikult lõppeksid, isegi kui Venemaa oma tarned täielikult peataks. Ta selgitas, et Norra ja Holland varustavad riiki täiendavate gaasivarudega ning uued veeldatud maagaasi (LNG) terminalid peaksid hakkama tööle aastavahetuseks.
Pikemas perspektiivis peab Saksamaa Habecki sõnul aga laiendama oma investeeringuid taastuvenergiatesse ning loobuma fossiilkütustest, mis on tema sõnul paljude poliitiliste konfliktide ja võimu kuritarvitamise põhjuseks.
Nord Stream 2 avamine oleks teene Putinile
Habeck väljendas ka oma vastuseisu eelmisel aastal valminud Nord Stream 2 gaasi torujuhtme taaskasutusele võtmisele, mille kaudu tarnitakse Vene gaasi Saksamaale. Projekt peatati veebruaris, mõned päevad enne Venemaa sissetungi Ukrainasse.
Ta ütles, et torujuhtme avamine tähendaks allumist Venemaa presidendi Vladimir Putini tahtele, kuna seeläbi öeldaks justkui, et Putinil on õigus. "Kuid tal ei ole õigus," rõhutas Habeck.
Habecki kommentaar on reaktsioon ühe neoliberaalse Vaba Demokraatliku Partei (FDP) poliitiku reedesele ettepanekule võtta Nord Stream 2 kasutusse, et aidata energiakriisi leevendada.
Minister taunis seda, kuidas Venemaa piirab juba nagunii gaasitarneid läbi Nord Stream 1 torujuhtme, kuigi see on "täiesti töökorras". Tema sõnul oleks väga tõenäoline, et Venemaa teeks sama ka Nord Stream 2 puhul.
Toimetas Martin Vaher