Saksamaal jäi viimasel minutil vastu võtmata seadus, mille alusel oleks inimesed saanud oma sugu ise määrata. Põhjuseks on asjaolu, et selle alusel oleks kurjategijad pääsenud karistusest.
Progressistlik iseenda soo määramise seadus oleks pidanud asendama senise sakslaste "soomuutmist" reguleeriva pügala. Kavandatav seadus oleks muutnud sootüsistamise menetlusi ja muuhulgas kaotanud nõudmise käia enne "soomuutmist" arsti juures, vahendab Telegraph.
Tänaste seaduste kohaselt peab uut "sugu" tunnistama lisaks kohus ja nad peavad esitama kaks testamenti.
Uue sooseaduse osas oleks pidanud Saksamaa valitsuskabinet leppima kokku juuli lõpuks ja Bundestagi hääletus pidi toimuma sügisel. Seadust on põrgatatud mitmeid kuid justiits-, perekonna- ja siseministeeriumi ministrite – kes kõik kuuluvad Olaf Scholzi tsentristide-vasakpoolsete valitsuskoalitsioonis erinevatesse parteidesse – vahel edasi-tagasi.
Kolm ministrit pidasid 6. juuli õhtul kriisinõupidamise, kuid ei suutnud kokkulepet saavutada ja "iseenda soo määramise seaduse" eelnõu tõsteti valitsuse tegevuskavast välja.
Sotsiaaldemokraatide (SPD) juhitud siseministeerium, nagu ka korrakaitse institutsioonid leidsid, et uue seaduse alusel oleksid kurjategijad pääsenud karistusest.
"Oluline teave, nagu kuritegude register, kehtivad vahistamismäärused ja relvaload peavad olema prokuröride jaoks andmebaasides peale inimese nime- ja "soovahetust" arusaadavad," rääkis Saksamaa justiitsvaldkonna riigiteenistujate ühenduse juht Dirk Peglow ajakirjanikele.
Uus seadus oleks politseil ja teistel valitsusasutustel keelanud kasutada inimese "soolise ülemineku" eelset nime. Scholzi sotsiaaldemokraatlikusse parteisse kuuluv siseminister Nancy Faeser nõudis samas, et õiguskaitseorganid peavad saama automaatselt kasutada inimese "mõlemat" nime. Sedasi sooviti välistada võimalus, et kurjategijad saaksid kiirkorras soo vahetamise protseduuri väärkasutada.
Samuti peljati, et uut seadust saavad kurjasti ära kasutada lisaks asüülitaotlejad, kelle soov Saksamaale elama kolida on tagasi lükatud.
Samuti olid uue seaduse osas murelikud Saksamaa saunajuhtide ühenduse liikmed, mille peale valitsus kinnitas, et neile oleks oma sissepääsupoliitikate kehtestamise õigus alles jäänud.
Riigi diskrimineerimisevastane komissar Ferda Ataman süüdistab valitsust, et see annab uut seadust pidurdades järele parempoolsele populismile.
"Räägitakse, nagu me peaksime olema mures selle pärast, et mehi ja naisi ei saa enam selgelt eristada ning mehed muudavad oma sugu, et pääseda naiste sauna naisi jõllitama. Kuid Saksamaal on suurem osa saunasid nagunii segasaunad ja ükski mees ei pea palja naise nägemiseks oma sugu muutma," osutas Ataman.
Enese soo määramise seadus oleks pidanud olema kolme partei koalitsiooni võimalus oma progressistlike "väärtuste" ja ühtsuse tõestamiseks ning see oli üks esimesi seadusealgatusi, mille kehtestamise soovi osas Scholzi valitsus avalikkust teavitas.
Sarnase seaduse soovis vastu võtta juba Gerhard Schröderi SPD ja roheliste koalitsioon 2000. aastate alguses, kuid sellega venitati tema ametiaja lõpuni ja see jäi vastu võtmata.
Eesti Reformierakonda kuuluva sotsiaalkaitseministri Signe Riisalo sõnul tuleb peale "abieluvõrdsuse" seaduse kehtestamist "ära lahendada inimeste soolise enesemääramise küsimus".
Toimetas Karol Kallas