
Saksamaa föderaalne põhiseaduse kaitsmise amet määras Alternatiiv Saksamaale partei paremäärmuslikuks poliitiliseks liikumiseks, mis takistab olulisel määral partei poliitilist tegevust.
"Partei liikmete rahvuse- ja päritolupõhised arusaamad ei ühildu vaba demokraatliku korraga," vahendab Saksamaa sisejulgeolekuameti (BfV) otsust BBC.
Alternatiiv Saksamaale (AfD) kaasjuhtide Alice Weideli ja Tino Chrupalla sõnul on BfV otsus "selgelt poliitiliselt motiveeritud" ja tegemist on "ränga hoobiga Saksamaa demokraatiale".
AfD on hetkel arvamusküsitluste järele ühispartei konservatiivide CDU kõrval Saksamaa kõige populaarsem partei. Veebruaris toimunud valimistel kogus AfD ligi 21 protsenti häältest, jäi CDU järel teiseks ning sai 630 kohalises Bundestagis 152 koha näol ajaloo parima tulemuse.
CDU on kolmandaks jäänud sotsiaaldemokraatidega (SPD), kes olid valimiste suurimad kaotajad, siiani valitsusläbirääkimisi pidanud ja uuel nädalal kinnitab Bundestag Saksamaa uue valitsuse ametisse. AfD sõnul üritab BfV neid "diskrediteerida ja kriminaliseerida" just enne uue valitsuse ametisse astumist.
Kolmes idapoolses liidumaas, kus partei populaarsus on kõige suurem, on kohalikud julgeolekuametid määratlenud selle juba varem paremäärmuslasteks.
BfV paneb AfD-le süüks, et see ei pea islamiriikidest pärit sisserändajaid võrdseteks Saksamaa elanikeks.
Sotsiaaldemokraadist siseminister Nancy Faeser kinnitab, et BfV otsuse taga polnud "mitte mingisugust poliitilist mõjutamist".
CDU-sse kuuluv Bundestagi asespiikri Andrea Lindholzi sõnul tähendab BfV otsus, et AfD-d ei saa parlamendis käsitleda sarnaselt teistele parteidele. See tähendab, et BfV otsus annab ühisparteile vabanduse hoida AfD poliitikud eemal olulistest komisjonidest ja muudest tähtsatest ametikohtadest. Kui muidu annaks AfD suur kohtade arv neile õiguse juhtida mõnda komisjoni, siis peale BfV määratlust on see Lindholzi sõnul "mõeldamatu".
BfV arvamus AfD kohta, nagu see oleks paremäärmuslik liikumine, annab julgeolekuasutusele vabamad käed partei liikmete ja selle tegevuse jälgimiseks. Samuti võib antud määratluse põhjal keelata riigiametnike kuulumise parteisse.
Samuti annab julgeolekuameti hinnang aluse algatada AfD vastu selle keelustamise protsess.
Kuigi AfD üritatakse kõigest väest panna ühte patta natsionaalsotsialistidega, on viimastel siiski rohkem ühist sotsiaaldemokraatidega.
Weidel arvab BfV määratluse kohta:
"Selle otsusega tegi BfV enda põhiseaduse vaenlaseks. Selle käigu taga on peamiselt soov seada AfD parteide konkurentsis ebavõrdsemasse seisu. Ei midagi muud. Selle tõttu ja mis on samuti minu kreedo, mida ma avalikkuse ees kordan: föderaalne põhiseaduse kaitsmise amet on nimetatud määratlusega teinud endast põhiseaduse vaenlase."
BfV-d juhivad kaks asedirektorit. Sinan Selen on sündinud Istanbulis ja nii vastuokssena kui see ei kõla, kahtlustatakse teda poolehoius AfD-le. AfD määrtalemine "ohuna Saksamaa demokraatiale" teeb parteist märtri, mis omakorda suurendab partei toetust nii kodu- kui välismaal.
Teine asedirektor on õigusteadlasest karjääriametnik Silke Willems, kes töötab BfV-s alates 2002. aastast.
Kui Bundestag peaks võtma ette AfD keelustamise, siis oleks tegemist aastatepikkuse protsessiga, milles lõpliku otsuse langetab põhiseaduskohus ja viimase puhul peetakse AfD keelustamist ebatõenäoliseks.
Toimetas Karol Kallas