AfD kaasjuhid Alice Weidel ja Tino Chrupalla Foto: Scanpix

Alternatiiv Saksamaale populaarsus küündib üle 21 protsendi. Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier rääkis sisejulgeolekuameti konverentsil: "See on meie kõigi kätes, et näidata koht kätte kõigile neile, kes põlgavad meie demokraatiat."

Steinmeyeri kõne peetakse toetusavalduseks föderaalse põhiseaduse kaitse ameti (Bundesamt für Verfassungsschutz) juhile Thomas Haldenwangile, kes väitis juuli alguses, et Alternatiiv Saksamaale (AfD) ridades kasvab paremäärmuslaste mõju, vahendab Telegraph.

Haldenwangi sõnul "me näeme selles parteis märgatavat arvu mõjukaid isikuid, kes külvavad viha igat liiki Saksamaa vähemuste vastu".  

Mainekas Saksamaa nädalakiri Der Spiegel avaldas loo "Keelake põhiseaduse vaenlased ära". Nimetatud artiklis kirjutati: "AfD muutub üha äärmuslikumaks. Käes on aeg kaitsta demokraatiat paremate relvadega."

AfD keelustamist pooldavad ka valitsusparteid Sotsiaaldemokraadid ja Rohelised.

Kristlik-demokraatliku Ühenduse (CDU) juht Friedrich Merz hoiatas samas, et "Saksamaal pole parteide keelustamine mitte kunagi lahendanud ühtegi poliitilist probleemi".

AfD vastast hoiakut näitas üles ka riigi Inimõiguste instituut, mis leiab: "AfD on jõudnud sellise ohtlikkuseni, et põhiseaduse järgi peaks nad ära keelama."

"Inimõiguslaste" sõnul näitab nende analüüs, et partei üritab toimekalt ja sihikindlalt "viia ellu oma rassistlikke ja paremäärmuslikke eesmärke" ning "liigutab piire, millest tohib rääkida ja seda eesmärgiga, et inimesed harjuksid ära nende rahvuslike seisukohtadega".

Saksamaa esimene kantsler Otto von Bismarck keelustas Sotsiaaldemokraatliku partei, kuna nemad ei vandunud truudust keisrile.

Kui võimule said natsionaalsotsialistid, keelustasid nad kõik ülejäänud parteid.

Saksamaa Demokraatlik Vabariik keelustas kõik parteid, mis ei teinud koostööd valitseva Sotsialistliku Ühtsuse Parteiga. 

Sõjajärgne Saksamaa põhiseadus muutis parteide keelustamise väga keeruliseks. Päriselt uusnatsionaalsotsialistliku partei NPD keelustamine kukkus ülemkohtus läbi nii 2003. kui 2017. aastal.

Politoloog Volker Boehme-Nessleri sõnul ei peaks AfDl keelustamissoovist suuremaid probleeme tekkima. "Sellist parteid, mille toetus on mõnel liidumaal 20-30 protsenti, pole lihtsalt võimalik ära keelata," rääkis ta avalikule ringhäälingule MDR antud intervjuus.

Küsitluste järele pooldab AfD keelustamist 47 protsenti ja keelustamise vastu on samuti 47 protsenti inimestest. 

Toimetas Karol Kallas