Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi hinnangul on "ebaregulaarse" massisisserände tõttu piirikontroll Euroopa Liidu liikmesriikide sisepiiridel "asendamatu".
Samuti kutsuvad nii Saksamaa kui Austria kantslerid üles massisisserände takistamiseks sõlmima kokkuleppeid Põhja-Aafrika riikidega, vahendab Euractiv.
Alates 2022. aastast on sisserändesurve kasvanud hüppeliselt nii Austriale kui Saksamaale. Kui Austrias on käesoleval aastal esitatud asüülitaotlusi vähem kui eelmisel, siis Saksamaal on ebaseadusliku sisserände maht jätkuvalt suur. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga soovib Saksamaale elama asuda kolmandiku võrra rohkem inimesi.
"Vaadates numbritele otsa, siis me kõik teame, et (piirikontroll) on tänases olukorras asendamatu," rääkis Scholz ajakirjanikele 18. augustil. Pressikonvenerents toimus kohtumise ajal Austria kantsleri Karl Nehammeriga Salzburgis.
Scholzi sõnul on Schengeni süsteemist vaja aeg-ajalt kõrvale kalduda seniks, kuni ei ole paigas kõikehõlmavat süsteemi ebaregulaarse sisserände peatamiseks.
Saksamaa pikendas hiljuti piirikontrolli aega Austria piiril. Kui Austria on sellise Saksamaa poolse piiri valvamise vastu, siis riik ise on kehtestanud piirikontrolli Ungari ja Sloveenia piiril.
Scholz seob oma lootused Euroopa Liidu sisserändajate laiali jagamise süsteemiga, mille üle hetkel aru peetakse. Suurem osa Euroopa Liidu valitsusjuhte väitis juunis, et on valmis sellise süsteemi üle aru pidama, mille hulka kuulub näiteks põgenike laiali jagamine liimesriikide vahel ja asüülitaotluse läbivaatamine EL välispiiridel.
Poola on samas teatanud, et EL asüülikava pannakse rahvahääletusele, mis enam-vähem kindlalt tähendab selle tagasilükkamist, mis omakorda teeb sellise süsteemi kehtestamise Euroopa Liidu üleselt üpris keeruliseks.
"Kuna me oleme Euroopa Liidu Nõukogus vastu võtnud ühise seisukoha, mis toob kaasa uue solidaarsusmehhanismi, siis see tähendab suurt edasiminekut asüüli sisserände vallas," arvab Saksamaa kantsler.
Nii Nehammer kui Scholz leidsid, et ära osta tuleb rohkem riike, kes kas ei laseks sisserändajaid enam nii hõlpsalt oma riigist läbi või võtaks need peale asüülitaotluse tagasilükkamist tagasi.
Hiljuti sõlmis Euroopa Liit sellise lepingu Tuneesiaga. Põhja-Aafrika riik karmistab eurooplaste raha eest oma piirikontrolli.
"Inimesed usuvad riiki ja õigusriiki ainult siis kui riigil õnnestub oma seaduseid kehtestada. Sellised kokkulepped kolmandate riikidega on ainukene võimalus seda saavutada," väitis Nehammer Tuneesia lepingu kiitmise kõrvale. Samuti osutas ta, et Austrial on sarnased kokkulepped sõlmitud Serbia ja Marokoga.
Kui Saksamaa ja Austria kõiki asju päris ühtemoodi ei tee, siis mõlema nomenklatuur tunnistab, et probleem pole niivõrd massisisseränne ise, kuivõrd selle tõttu muutuvad järjest populaarsemaks nõndanimetatud "paremäärmuslikud" parteid.
Näiteks AfDst on saanud Saksamaa populaarsuselt teine partei ja Austrias, kus järgmisel aastal toimuvad valimised, on kõige populaarsem partei "paremäärmuslik" FPÖ.
Toimetas Karol Kallas