Politseiautod Brandenburgi värava ees Covid-19 piirangute vastaste meeleavalduste ajal 1.08.2021. Foto: Scanpix

Saksamaa pealinnas Berliinis tegutsev meditsiiniteaduse instituut IGES on alates 2020. aasta augustist pidanud sõltumatut Covid-19 juhuste ja väidetavate surmade andmebaasi. Instituudi juht Bertram Häussler esines hiljuti avaldusega, et kaheksakümmend protsenti surmadest, mille põhjuseks on märgitud Covid-19, ilmselt seda ei ole.

Häussler esines sellise väitega 30. augustil ajalehes Die Welt ilmunud intervjuus. Tema sõnul on alates 2020. aasta juulikuust ligikaudu kaheksakümnel protsendil juhtudest, kui Saksamaal on märgitud inimese surma põhjuseks Covid-19, jäänud haiguse põdemine viie nädala taha. Teadlase sõnul lubab see oletada, et Covid-19 ei olnud tegelik surma põhjus, vahendab intervjuud uudisteportaal Aktuellinformiert.

IGESi Instituudi juhi sõnul võivad ülemäärase surmade Covid-19 süüks määramise taga olla aruandlussüsteemi ja loendamismeetodi eripärad. Saksamaal on tänaseks umbes 3,9 miljonit inimest, kes on Covid-19 juhuse üle elanud. Puhtalt matemaatiliselt võib öelda, et neist sureb iga päev mitukümmend kuni mitusada inimest. 

Kui inimene on riiklikus tervishoiusüsteemis registreeritud Covid-19 juhuse ohvrina, siis läheb tema surm statistikasse Covid-19 surmana. Kui vana inimene haigestus 2020. aastal Covid-19sse ja lahkub täna elust südamepuudulikkuse tagajärjel, siis Häussleri sõnul võib see surm minna kirja Covid-19 surmana.

Robert Kochi Instituut (RKI), mis tegeleb Saksamaal ametliku Covid-19 statistika kogumisega, on probleemist teadlik. RKIs väidetakse siiski, et kuna statistikas on vaja registreerida iga Covid-19 surm, siis nad tahavad olla kindlad, et kõik sellised võetakse arvele.

IGESi andmebaas on koostatud viisil, mis võimaldab määrata inimeste tegeliku nakkuskuupäeva. Häussleri sõnul näitab nende instituudi andmebaasi võrdlemine RKI omaga, et Covid-19 surmade arvu näidatakse tegelikkusest märkimisväärselt suuremana.

Saksamaal on ametlike andmete järele Covid-19 juhtumite tagajärjel elust lahkunud 92 671 inimest, mida on registreeritud juhustest kaks protsenti. Kui IGESi juhi väited tõele vastavad, siis elust lahkumisega lõppenud Covid-19 juhtumeid on Saksamaal kogu epideemia jooksul – alates 2020. aasta märtsist – olnud alla kahekümne tuhande. Saksamaal läheb teise ilma päevas keskmiselt 2700 inimest. Kõige enam ähvardavad Covid-19 juhused Saksamaal 70–89 aasta vanuseid inimesi.

Toimetas Karol Kallas