Ribnitz-Damgarten Foto: eurob.org

Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal asuva kooli direktor kutsus õpilasele kooli ajal politsei põhjusel, et too postitas sotsiaalmeediasse "Saksamaa on minu kodu". 

Ribnitz-Damgarteni linnas asuva Richard Wossidlo Gümnaasiumi õpilane, 16-aastane tütarlaps, viidi 27. veebruaril kolme politseiniku saatel politseijaoskonda ülekuulamisele, vahendab ReMix.

Ülekuulamisele viimise põhjuseks toodi "põhiseaduse vastase sisu levitamise" kahtlus.

Üheks põhjuseks oli tüdruku postitatud video, milles ta rääkis, et "Saksamaa on minu kodu, mitte ainult koht maakaardil".

Koolijuhi ja politsei jõhkra käitumise tõi avalikkuse ette Saksamaa päevalehele Junge Freiheit antud intervjuus tüdruku ema.  

Esmalt jõudis anonüümne kaebus tütarlapse TikToki postituse kohta kooli direktorini, mille viimane edastas politseile.

Tüdruk sattus väidetava põhiseaduse vastalisusega politseisse kahe sotsiaalmeedia postituse tõttu. Esimeses viskas ta nalja Smurfide ja Saksamaa sarnasuse üle: Saksamaal ja Smurfidel on palju ühist, kuna mõlemad on sinised. Sellest loeti välja toetusavaldus Alternatiiv Saksamaale (AfD) kuna partei esimeseks värviks on sinine.

Smurfid Pilt: YouTube'i ekraanitõmmis

Teiseks postituseks oli viidatud "Saksamaa on minu kodu".

16-aastane teismeline tüdruk viidi klassikaaslaste ees kolme politseiniku poolt ülekuulamisele, mille käigus viidi tema peal läbi "kahju tekitamise ohu" vestlus.

AfD logo Pilt: AfD

Ema sõnul on politsei vägivaldse käitumise näol tegemist "Stasi laadis pasaga" ja "ma ei uskunud, et selline asi minu eluajal on võimalik".

Politseis loeti tütarlapsele sõnad peale, et "tema enda kaitseks peaks ta selliste postituste tegemisest tulevikus hoiduma" ja ametnikud tõdesid, et midagi kriminaalset ta korda saatnud ei ole.

Liidumaa sotsiaaldemokraadist siseminister Christian Pegel rääkis ajakirjanikele, et tema politsei käitumises probleeme ei näe ja ametnike käitumine oli ohtu arvestades "proportsionaalne". 

Kui ema küsis kooli direktorilt, miks väidetava probleemi puhul temaga esimesena ei räägitud, väitis kooli juht "et ta ei tohtinud seda teha ja tal oli käsk pöörduda selliste juhtumitega kohe politseisse".

Teema võttis liidumaa parlamendis üles AfD saadikurühm. 

"Antud skandaalne vahejuhtum näitab, et koole kasutatakse õpilaste vaadete välja nuuskimiseks," rääkis ajakirjanikele AfD hariduspoliitika kõneisik Enrico Schult. "Kui sedasi tehakse haridusministeeriumi käsul, siis peavad sellele järgnema poliitilised tagajärjed." 

Toimetas Karol Kallas