Foto: BigStockPhoto

Saksamaa välisministeeriumi Põhja-Ameerika osakonna juurde moodustati mitteametlik kriisikomisjon, mille ülesandeks on mõelda välja, mida tähendaks Saksamaa jaoks vabariiklase Donald Trumpi võimalik võit novembri alguses toimuvatel presidendivalimistel, vahendab Financial Times.

Saksamaa poliitikute hinnangul on Ameerika Ühendriikide poliitikas toimuvad arengud hetkel sellised, mis tekitavad Berliinis ohtralt ebakindlust.

Väidetavalt on Roheliste juhitava välisministeeriumi suurimateks muredeks, et USA hakkab eelisjärjekorras lahendama siseriiklikke probleeme (nn America First/USA esimesena poliitika), kaitsma oma siseturgu ja Trumpi asepresidendikandidaadile J. D. Vance'ile ei meeldi üleilmastumine ning Ukraina sõda.

Samuti pelgab Berliin, et Ameerika Ühendriigid hakkavad NATO Euroopa partneritelt nõudma, et need võiksid iseenda sõjalisse kaitsmisesse ise rohkem oanustada, mis muudaks niigi hapras olukorras Saksamaa riigirahanduse veelgi haavatamaks. Ja samas avatumaks Venemaa õõnestustegevusele.

Saksamaa mõttekoja Bertelsmann Stiftungi, mis aitab Saksamaa poliitikutel saada aru, mida Trumpi naasemine Valgesse Majja võiks tähendada, vanemnõunik Cathryn Clüver Ashbrook kirjeldab ohtlikku olukorda:

"Pikka aega hoiti [Saksamaa valitsuses] eiramise joont. Kuid viimaste nädalate jooksul on olukord muutunud märgatavalt tõsisemaks. Nad on isegi hakanud koostama tegevuskava arengute puhuks, kui Trump hakkab õõnestama Ameerika Ühendriikide demokraatiat ja võimude lahusust."

Endise kantsleri Angela Merkeli välisnõuniku ja täna Müncheni julgeolekukonverentsi juhi ametit pidava Christoph Heusgeni sõnul ähvardab Saksamaad kaoseni viiv halvatus, mille vältimiseks tuleb kiiresti tegutseda. "Me ei saa käituda nagu autotulede vihku jäänud hirv. Meil on vaja teha ära enda kodutöö," selgitas Heusgen olukorda ajakirjanikele. 

Kõige taustaks on tänase Saksamaa probleem, et valitseva koalitsiooni Sotsiaaldemokraadid, Rohelised ja liberaalid (FDP) saavad omavahel üpris halvasti läbi.

Maailma kõige protektoristlikumaks kaubandusblokiks on siiski Euroopa Liit ise. Saksamaa on samas üks suuremaid Ameerika Ühendriikide kaubanduspartnereid.

Toimetas Karol Kallas