Robert Habeck selgitamas energiavarustust Foto: Scanpix

Kuigi Saksamaa saab taas Nord Stream 1 kaudu Venemaalt gaasi, teavitas Saksa majandusminister Robert Habeck ulatuslikest piirangutest energiatarbimisel, vahendab Die Welt.

Saksamaa teeb suuri pingutusi, et saabuv energiakriis kuidagi üle elada. Juba on taaskäivitatud osad kivisöeelektrijaamad, 1. oktoobrist taaskäivitatakse neid veel lisaks. 

Energiatarbimise piirangud tulevad ka isiklikele majapidamistele. Nii on tuleval talvel keelatud näiteks kodudes olevate ujumisbasseinide kütmine gaasiga. Ühtlasi tuleb üürilepingutes kaotada senine kütmise miinimumtemperatuur. 

Rääkides järelevalvest nentis Habeck, et ta ei sooviks nn soojapolitseid, küll aga osutas ta pandeemiaperioodile, kus politseil oli piirangute kontrollimisel siiski oluline roll. Sel ajal liikus politseile info enamast naabritelt, kes andsid teada, kui nägid, et keegi piiranguid eirab ja Habeck loodab, et sellisel viisil järelevalve hakkab toimima ka talvel. Siiski, tõdes Habeck, energiapiirangute mittejärgimise eest trahvima ei hakata, kuigi tegemist on seaduserikkumisega. 

Energiatarbimise piirangud tulevad ka ettevõtjatele. Esiteks tuleb soodustada kodus töötamist, et kontoripindadel saaks temperatuuri alandada. Teiseks tuleb lõpetada hallide, fuajeede ja koridoride ehk nende pindade kütmine, mida keegi pidevalt ei kasuta. 

Toimetas René Allik