Kantsler Angela Merkel peab valimiste eel kõnet. Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters/Scanpix

Nn superpühapäeval kolmel liidumaal toimunud valimistel avaldasid sakslased umbusaldust kantsler Angela Merkeli juhitud kristlik-demokraatliku partei CDU rändepoliitikale. Seevastu immigratsioonivastane erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD) sai kõikjal märgatava toetuse osaliseks.

13. märtsil peeti kohaliku parlamendi valimised Baden-Württembergi, Reinimaa-Pfalzi ja Saksi-Anhalti liidumaal. Reutersi teatel näitas lävepakuküsitlus, et Merkeli CDU sai kaotuse osaliseks nii Reinimaa-Pfalzis kui ka Baden-Württembergis.

CDU säilitas tugevaima erakonna staatuse Saksi-Anhaltis, kuid seevastu Baden-Württembergi liidumaal said kristlikud demokraadid kõigi aegade madalaima tulemuse – 27,5 protsenti häältest. Sotsiaaldemokraadid kandsid suuri kaotusi nii Baden-Württembergis kui Saksi-Anhaltis.

Viimasel ajal populaarsust kogunud Alternatiiv Saksamaale (AfD) sooritas hea tulemuse, saades Saksi-Anhalti liidumaal 23 protsenti, Baden-Württembergis üle 14 protsendi ja Rheinland-Pfalzis ligi 11 protsenti häältest.

“AfD on tugev. Me ei tahtnud, et nad oleksid nii tugevad,” kurtis Saksi-Anhalti liidumaa peaminister Reiner Haseloff (CDU). “Me ei tahtnud neid üldse parlamendis näha. See annab alust üleriigiliseks diskussiooniks. Me vajame üleriigilist positsiooni, et inimestele näidata, kuidas me kavatseme jätkata.”

AfD aseesimeest Alexander Gaulandi aga erakonna hea tulemus ei üllatunud. “Mis pagulaspoliitikasse puutub, siis meie positsioon on selge. Me ei soovi pagulaste vastuvõtmist,” ütles ta.