Saksamaa pereministeerium väitis, et valged inimesed saavad kasu rassismist ning "valge olemisel" pole midagi tegemist inimese nahavärviga. Ministeeriumi seisukohad on ärritanud isegi Saksamaa peavoolu.
Saksamaa föderaalse pereasjade, vanemaealiste kodanike, naiste ja noorte ministeerium (Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend) jahmatas hijuti tõsiselt sakslasi kui defineeris valgeid inimesi kellegina, kes saavad kasu valgest privileegist. Samuti kuulutas ministeerium, et kui keegi on valge, siis saab ta kasu rassismist, vahendab ReMix.
Kõnealused liialdused leidsid aset ministeeriumi hallatavas Regenbogenportalis (Vikerkaare portaalis), mis loodi selleks, et teha reklaami "vikerkaareperekondadele", kus vähemalt üks pereliige kuulub tähestikurahva (LGBTQjne) sotsiaalsesse gruppi.
Veebilehel on sõnastik, milles kirjeldati seisundit "valge olemine". Selgitus kõlas: "Määrsõna "valge" kirjeldab sotsiaalset positsiooni, milles rassism inimesi negatiivselt ei mõjuta, vaid kus pigem sellest võidetakse. "Valge" ei osuta nahavärvile ega muudele inimeste omadustele."
"Vastandina "mustale", ei ole "valge" võimestav enesemääratlus ja selle tõttu kirjutatakse see väikese algustähega ja tihti kaldkirjas."
Kui selline valgete inimeste määratlus Saksamaa avalikkuses laialdast vastukaja leidis, kustutati see lehelt ära. Samas on selle saksa- ja ingliskeelsest sisust alles ekraanitõmmised.
Samuti on lehekülg olemas Internetiarhiivis.
Samas "must" seletatakse lahti järgnevalt:
"Must" on võimestav enesemääratlus inimestele, kes jagavad ühiseid kolonialistliku mineviku ja selle jätkudega ning mustade vastase rassismiga seotud kogemusi. Mitte kõik inimesed, keda on mõjutanud rassism, ei kasuta seda määrsõna enda kohta.
Poliitiline määrsõna "must" ei kirjelda inimese nahavärvi, ega muid omadusi, vaid tema sotsiaalseid tõekspidamisi ja solidaarsust rassismivastase võitlusega.
Selleks, et asi oleks selge, kirjutatakse "must" suure algustähega. Musti ja värvilisi inimesi mõjutavad iga päev strukturaalne-, sotsiaalne-, institutsionaalne- ja/või paljud muud rassismi vormid."
"Must" (Schwartz) on sellisel kujul sõnastikus tänaseni üleval. Kogu "Vikerkaare" keskkonna ulatuses kirjutatakse "must" (saksa keeles) suure ja "valge" läbivalt väikese algustähega.
Vikerkaareportaali peab üleval Saksamaa valitsus ja lehekülje ülesannet kirjeldatakse kui "föderaalvalitsuse teabeallikas homoseksuaalsete elustiilide ja soolise mitmekesisuse kohta".
Enamus sõnastiku määrsõnadest ei puutu rassi, vaid keskenduvad sotsiaalsele- või päris soole ja sugulisele läbikäimisele.
Vikerkaareportaali sõnaseletused tundusid sakslastele nii äärmuslikuna, et riigi kõige loetavam peavoolu väljaanne Die Welt kirjutas: "Föderaalvalitsuse "vikerkaareportaal" on veebileht, mis on välja astunud poliitkorrektsuse reklaamibrožüürist ja see on ilmselt nakatunud pahempoolse ärklemise viirusega. Sealt võib lugeda, et "valge olemisel" pole midagi tegemist inimese nahavärviga. Miks perekonnaministeerium sellist jama üllitab?" küsib väljaande peareporter Anna Schneider.
Arvamusportaali Tichys Einblick ajakirjanik Max Roland kommenteeris ministeeriumi arusaamisi järgnevalt: "Ma olen jälle midagi uut õppinud. Nüüd tuleb eeldada, et tumedanahaline Kongos elav kongolane on tõenäoliselt "valge", kuna ta esindab ühiskonna kõige suuremat inimrühma. Heledanahalised buurid Lõuna-Aafrikas on tõenäoliselt "vähemus", kuna nad on kannatanud kolonialismi käes ("tänu" brittidele). Kuhu sellised uusrassismi uuringud "vikerkaare" võrgulehel välja viivad, saab veel näha – aga kõike selgitab ilmselt lööksõna "intersektsionaalsus"."
Kui Alternatiiv Saksamaale (AfD) esindaja Bundestagis Mariana Harder-Kühnel uuris pereminister Lisa Pausi käest, kas kirjeldatud rassismi ja "valge olemine" väidetele on olemas ka mingi statistiline tõestus, siis ministeerium vastas, et see ei puutu konkreetsel juhul asjasse ja sellistele küsimustele nad ei vasta.
AfD nõuab samuti, et Vikerkaareportaal tuleb ilmavõrgust maha võtta ja täies mahus üle vaadata.
Toimetas Karol Kallas